Spisano dzieje szpitala wojskowego

Date:

W sprzedaży jest już książka o szpitalu wojskowym, który przez kilka lat funkcjonował w Klasztorze Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. Spotkanie z Joanną Lusek, autorką książki „Legionistów wspomnienia niedokończone… Szpital rezerwowy Czerwonego Krzyża ss. niepokalanek w Jarosławiu (1914-1917)” odbyło się w środę, 9 listopada w jarosławskim muzeum.

 

Szpital rezerwowy Czerwonego Krzyża funkcjonował w Klasztorze Sióstr Niepokalanek na ul. Głębokiej w Jarosławiu od września 1914 roku do lipca 1917 roku. W tym czasie przez klasztor przewinęło się kilka tysięcy żołnierzy. Wśród rannych wojaków było także około 200 legionistów z I, II i III Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Ich wspomnienia, a także niepublikowana wcześniej kronika szpitala wojskowego zawarte zostały właśnie w tej publikacji. Opracowała ją dr Joanna Lusek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

W spotkaniu autorskim z J. Lusek, które odbyło się w minionym tygodniu w Muzeum Kamienicy Orsettich w Jarosławiu wzięli udział m.in. Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Jan Jarosz, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz Lucjan Fac, kierownik działu historii tego muzeum. Nie zabrakło pasjonatów historii, sióstr niepokalanek z klasztoru na Głębokiej, uczniów Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek oraz Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu.

 

Historia szpitala

Jarosławskie siostry niepokalanki wyraziły gotowość do przyjęcia rannych żołnierzy jeszcze na kilka lat przed wybuchem wojny. Pierwszy szpital – austriacki – rozpoczął działalność na Głębokiej już jesienią 1914 roku. Po przejęciu Jarosławia przez Rosjan, w klasztorze umieszczono rosyjski szpital wojskowy. W okresie najbardziej nasilonych walk, czyli na początku maja 1915 roku – leczono tu w jednym czasie nawet ponad 500 żołnierzy. Kiedy sytuacja na froncie wschodnim ustabilizowała się, w klasztorze umieszczono austriacki zakład dla rekonwalescentów. Wśród kilku tysięcy rannych było około 200 żołnierzy Legionów Polskich – często bardzo młodych chłopców, którzy zaciągnęli się do wojska w nadziei wywalczenia dla Polski niepodległości. Zachęceni przez siostry, dochodzący do zdrowia żołnierze spisywali swoje wspomnienia.

 

Dzięki zapiskom s. Siostry Krysty

W latach 30. dzieje szpitala na Głębokiej spisała s. Siostra Krysta od Przenajświętszego Sakramentu (Zofia Szembekówna). Siostra sporządziła także wykaz nazwisk legionistów, którzy podczas wojny przewinęli się przez szpital. To właśnie na tym opracowaniu opiera się najnowsza publikacja J. Lusek. Książka zawiera też obszerny komentarz historyczny, który ułatwia odnalezienie się w Jarosławiu sprzed wieku.

Publikacja została wydana przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, dzięki pomocy i wsparciu Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP z klasztoru w Jarosławiu oraz domu generalnego w Szymanowie na Mazowszu. Książkę można nabyć m.in. w Punkcie Informacji Turystyczno-Kulturalnej jarosławskiego Centrum Kultury i Promocji (Rynek 5).

 

Opr. EK, fot. org.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...