Spotkanie z autorem

Date:

W poniedziałek, 3 października, w Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem, autorem książki „Las zbliża się powoli” opowiadającej o wydarzeniach w Dębrzynie.

 

Promocja książki przyciągnęła nie tylko mieszkańców wsi, ale także pasjonatów historii regionu, którzy wypełnili niemal całą salę. Po słowie wstępnym autora, uczestnicy zadawali wiele pytań zarówno dotyczących etapów powstawania książki, jej puenty, a także samych wydarzeń, które miały miejsce w Lesie Dębrzyna po wojnie.

Jak opisuje książkę wydawca, tuż po wojnie w niewielkim lesie Dębrzyna koło Przeworska grupa mężczyzn rabowała i mordowała ludzi wracających z robót w III Rzeszy. Okoliczni mieszkańcy wiedzieli, kim byli sprawcy, ale milczeli na temat dokonanych zbrodni. Rafał Hetman, skupiając się na losach pokoleń dwóch polskich rodzin, opowiada splątaną niczym system leśnych korzeni historię, w której rzeczywistość przeplata się z mitem, pamięć kroczy pod rękę z zapomnieniem, a reporter staje się częścią historii, którą opisuje. Próbując odpowiedzieć na pytanie, kto mordował w Dębrzynie, autor drobiazgowo rekonstruuje pełny chaosu i lęku czas tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, a śledząc ponad sto lat historii niewielkiego lasu, zastanawia się nad istotą procesów, które składają się na naszą zbiorową (nie)pamięć.

Na zakończenie spotkania wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec podziękował autorowi książki za spotkanie.

 

DP

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...