Jarosław: W piątek, 28 maja odbyło się oficjalne otwarcie stadionu miejskiego MOSiR im. Mieczysława Haspla. Mimo deszczowej pogody chętnych do obejrzenia i przetestowania odremontowanego obiektu nie brakowało.
– Po wielu miesiącach ciężkiej i aktywnej pracy możemy szczycić się, że jesteśmy na jednym z najnowocześniejszych i najładniejszych obiektów sportowych – mówił burmistrz Waldemar Paluch podczas ceremonii otwarcia. – Od teraz na stadionie im. Mieczysława Haspla z dumą organizować będziemy wydarzenia sportowe, rekreacyjne, kulturalne, zapraszać gości, wybitnych sportowców, kibiców i widzów z Jarosławia i całej Polski – zapewniał W. Paluch.
Stadion miejski przy ul. Piekarskiej po wykonaniu gruntownej przebudowy stanowi bogatą i nowoczesną ofertę sportowo-rekreacyjną. W ramach wykonanych prac na stadionie powstało m.in. boisko do piłki nożnej oraz do mini piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki, bieżnia 4-torowa na 400 m, bieżnia 6-torowa na 100 m, skocznia do skoku w dal i trójskoku, skocznia do skoku o tyczce, skocznia do skoku wzwyż oraz rzutnia do pchnięcia kulą. Inwestycja kosztowała prawie 14 mln zł. Wszystkim, którzy mieli mniejszy lub większy wkład przy jej realizacji podziękował burmistrz W. Paluch. Szczególne podziękowania skierował na ręce minister Anny Schmidt oraz senatora Mieczysława Golby.
Wstęgę podczas otwarcia obiektu przecięli: Waldemar Paluch, burmistrz Miasta Jarosławia, Anna Schmidt, minister Rodziny i Polityki Społecznej, Mieczysław Golba, senator RP, Szczepan Łąka, przewodniczący Rady Miasta, Bogdan Zając, trener i sportowiec oraz Honorowy Obywatel Miasta Jarosławia, ks. prałat Andrzej Surowiec, archiprezbiter jarosławski, Jacek Stalski, dyrektor MOSiR oraz dwójka reprezentantów młodego, sportowego pokolenia.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz, duchowieństwa, służb mundurowych, wykonawcy remontu stadionu oraz uczniowie jarosławskich szkół. Nie zabrakło też krewnych patrona stadionu – Jadwigi Miklasińskiej oraz Witolda Haspla (dzieci M. Haspla), którzy wzięli udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej patronowi stadionu. Obecny był także inicjator nadania imienia – Wacław Nowak.
Po ceremonii otwarcia odbyły się pierwsze zawody sportowe. Wszyscy, którzy wzięli w nich udział zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami.
Ciekawostka
Warto wspomnieć, że na stadionie przy ul. Piekarskiej trenował i zwyciężał biegacz i skoczek wzwyż reprezentant naszego miasta Kazimierz Nowosad z Sokoła, zawodniczka AZS Warszawa Genowefa Kobielska- Cejzikowa, która w 1934 roku ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem oburącz oraz Mieczysław Haspel (patron stadionu), który w 1936 roku na zawodach w Jarosławiu znakomitym wynikiem 15,4 sekundy pobił rekord kraju w biegu (na 110 m) przez płotki. Miejmy nadzieję, że dzięki wykonanym pracom na Stadionie Miejskim pobite zostaną kolejne rekordy.
EK