Stare remizy OSP: Remiza w Chodakówce

Date:

Podczas pożaru, który w 1946 r. wybuchł w zabudowaniach jednego z mieszkańców miejscowości Chodakówka (gmina Kańczuga), Ochotnicza Straż Pożarna nie posiadała odpowiedniego sprzętu przeciwpożarowego do walki z ogniem, a interwencja jednostek OSP z okolicznych wsi była nieskuteczna.

 

W 1947 r. kiedy OSP w Chodakówce zostaje zarejestrowana i kupuje sikawkę ręczną, buduje również remizę strażacką, której koszt wyniósł 50 000 zł i został pokryty w całości przez wieś. Była to remiza nieduża, drewniana z wieżyczką. Wieża, która spełniała rolę najwyższego punktu, gdzie umieszczono syrenę strażacką, była równocześnie miejscem suszenia węży strażackich, używanych podczas akcji ratowniczych.

Strażnica ta należała do jednych z najpiękniejszych budowli strażackich przeznaczonych na przechowywanie sprzętu strażackiego w całej okolicy. Wybudowana została 1949 r. na placu wiejskim, kiedy funkcję Naczelnika OSP pełnił Franciszek Cyran, który także wykonał elementy z drewna do wozu, którym przewożono sikawkę.

W roku 1959 dla OSP w Chodakówce wybudowano nową murowaną remizę strażacką, a w 1963 roku strażacy rozpoczęli budowę zbiornika przeciwpożarowego, który w 1968 roku został ogrodzony i oddany do użytku.

W latach późniejszych straż otrzymuje motopompę, mundury wyjściowe, syrenę elektryczną oraz w 1982 r. kupuje ogumiony wóz, który doczepiony do ciągnika służy do przewozu motopompy, strażaków i pozostałego sprzętu do walki z pożarami.

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku

fot. zbiory Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...