Stare remizy OSP: Remiza w Gaci

Date:

Ochotniczą Straż Pożarną w Gaci powołano do życia w 1905 r. Posiada ona ciekawą historię remiz strażackich, które zmieniały się kilkakrotnie.

 

Początkowo sprzętem jakim dysponowała straż była stara, zniszczona sikawka, połatane węże strażackie oraz kilka bosaków (osęk), które przechowywano w starej drewnianej szopie nazywanej remizą. Od 1945 roku remizą była duża drewniana „stodoła”, wybudowana wspólnymi siłami ze Spółdzielnią „Chłop”, w której straż miała swoje oddzielne pomieszczenie na sprzęt przeciwpożarowy.

Kolejną remizą strażacką w Gaci, której budowę rozpoczęto w 1971 r., był już murowany budynek zaprojektowany według własnych pomysłów, który zyskał miano najpiękniejszej i najbardziej funkcjonalnej remizy. Koszt jaki pochłonęła jego budowa wyniósł 850 tys. zł, z czego czyny społeczne to kwota 450 tys. zł.

Kiedy nowo wybudowana remiza nie zaspokajała już potrzeb bieżących wsi, postanowiono ją przebudować aby uzyskać jeszcze nowocześniejszy obiekt strażacki z wieżą, wyróżniający się w całej okolicy. Po jej przebudowie Wojewódzka Komenda Straży Pożarnych w Przemyślu zakwalifikowała go jako odpowiedni na pomieszczenie Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Strażaka, które prowadzone było w każdym roku dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku

 

Stara remiza strażacka OSP Gać, lata 60. XX w./ zbiory muzeum

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...