Stare remizy OSP: Remiza w Gorzycach

Date:

Ochotnicza Straż Pożarna w Gorzycach założona została dopiero po II wojnie światowej w 1946 r. W jej skład wchodziło jedenastu strażaków ochotników.

 

Pierwszym sprzętem strażackim jednostki była czterokołowa ręczna sikawka konna oraz krótki wąż tłoczny. Sprzęt ten przechowywano w zabudowaniach strażaków, gdyż wieś nie posiadała remizy. Co prawda planowano jej budowę, ale z powodu braku środków finansowych inwestycję przekładano.

Członkowie OSP Gorzyce cały czas rozwijali swoją działalność na rzecz bezpieczeństwa wsi. Uczestniczyli w rejonowych i powiatowych zawodach strażackich zajmując wysokie miejsca, co zaowocowało uzyskaniem nowego sprzętu strażackiego: motopompy strażackiej M-800, hełmów, 8 mundurów drelichowych ćwiczebnych, 10 mundurów ochronnych, 6 mundurów sukiennych i 9 czapek.

W międzyczasie OSP otrzymała również ziemię z gruntów gromady pod budowę remizy strażackiej. Wybudowana czynem społecznym w latach 60. XX w. murowana remiza kryta dachówką była niewielka. Składała się z dwóch pomieszczeń: dużego na przechowywanie sprzętu przeciwpożarowego oraz małego kantorka administracyjno – gospodarczego.

Całkowity koszt budowy remizy w Gorzycach wyniósł 65 tys. zł. i pokryty został w całości z funduszy zebranych od mieszkańców wsi i strażaków ochotników.

 

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku

Stara remiza strażacka OSP Gorzyce/ fot. zbiory muzeum

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...