Stare remizy OSP: Remiza w Hadlach Szklarskich

Date:

Rok 1956 był początkiem utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Hadlach Szklarskich. W tym samym roku OSP otrzymała na swoje wyposażenie motopompę strażacką M-200 oraz około 400 metrów węży tłocznych. Problemem był jednak brak odpowiedniego budynku na jego przechowywanie.

 

Motopompę oraz pozostały sprzęt strażacki, który straż posiadała, ulokowano w drewnianym domu gromadzkim, który z konieczności adaptowano na remizę strażacką. Strażacy myśleli o budowie nowoczesnej remizy, która miałaby służyć mieszkańcom całej wsi, angażując się w różne prace społeczne m.in. uczestnicząc przy budowie drogi wiejskiej. Jednocześnie gromadzili materiały budowlane, organizowali zabawy taneczne, z których zebrane środki miały przyśpieszyć realizację zamierzonej inwestycji.

W międzyczasie Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Przeworsku doceniając zaangażowanie członków OSP, a jednocześnie zdając sobie sprawę, iż w razie wybuchu pożaru w Hadlach Szklarskich, które są znacznie oddalone od innych jednostek strażackich, przekazała nowocześniejszą i wydajniejszą motopompę M-800. Ponadto strażacy ochotnicy wybudowali w Hadlach basen przeciwpożarowy ulokowany na górze wsi.

 

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku

Stara remiza strażacka OSP Hadle Szklarskie/zbiory muzeum

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...