Stare remizy OSP: Remiza w Rozborzu

Date:

Ochotniczą Straż Pożarną w Rozborzu założono ok. 1910 r. z inicjatywy ówczesnego wójta wsi Jana Wilka, który ze zgromadzonych funduszy wiejskich zakupił czterokołową sikawkę ręczną do zaprzęgu konnego.

 

Sikawkę początkowo przechowywano w niewielkiej drewnianej szopie, która służyła strażakom z Rozborza za remizę dość długo, bo aż do 1950 r. Później sprzęt strażacki przeniesiono do nowej, niewielkiej murowanej strażnicy, wybudowanej dzięki dużemu zaangażowaniu członków OSP i mieszkańców wsi.

Nowy budynek, choć był murowany, nie spełniał jednak do końca oczekiwań strażaków. Ze względu na coraz bardziej nowoczesny sprzęt strażacki m.in. sikawka motorowa M-800, jakim zaczęła dysponować OSP oraz powiększającą się liczbę jej członków, koniecznym stało się posiadanie nowej, znacznie większej remizy dostosowanej do wymogów i potrzeb strażaków ochotników.

To w dużej mierze dzięki zaangażowaniu Prezesa OSP Jana Wilka, Naczelnika OSP Antoniego Stecko oraz jednego z najaktywniejszych strażaków, Stanisława Haładyja, w 1974 r. oddano do użytku nową, dużą remizę strażacką z zapleczem socjalnym, której budowa pochłonęła kwotę 1 041 000 zł.

 

Wojciech Kruk – Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku, fot. arch. muzeum


Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...