Strategia rozwoju, czyli plusy są minusami

Date:

– Szanowni państwo w tym momencie tracimy większość w radzie i nie możemy podjąć tej uchwały. Dziękuje burmistrzowi i radnym za dzisiejsze obrady. Zamykam obrady 53.- stwierdził przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka i po chwili zastanowienia dodał -Jeszcze coś pan burmistrz chciał powiedzieć. Burmistrz poprosił o 3 minuty przerwy. Po niej doszedł jeden radny i było kworum. Uchwałę podjęto 8 głosami za i trzema wstrzymującymi się. Tak w ubiegły poniedziałek, 3 października jarosławscy radni przyjęli Strategię Rozwoju Miasta Jarosławia na lata 2021-2027, czyli jeden z najważniejszych dokumentów.

 

W dyskusji nad projektem uchwały zabierał głos tylko radny Marcin Nazarewicz. Pytał dlaczego radni mieli tylko niecałe cztery dni na zapoznanie się z dokumentem liczącym prawie 400 stron. Zauważał, że w dokumencie są dwie różne daty. Raz strategia mówi o latach 2021-2027, a w innym miejscu o latach 2022-2027. – Jak planujecie rolę dzielnicy nr 7, bo nie jest ujęta w modelu struktury z obszarami strategicznych inwestycji? Dlaczego mapka na str. 82 z lokalizacja PSZOK-u pokazuje inne miejsce niż się go buduje – dopytywał. Zwracał też uwagę, że ujęte w dokumencie mocne i słabe strony nawzajem się wykluczają.

 

Bardzo czytelne wytłumaczenie

Na pytania odpowiadała Edyta Pytko z Biura Strategii i Pozyskiwania Funduszy UM w Jarosławiu

– Obszary strategicznej interwencji zostały wskazane na poszczególnych obszarach w mieście. Natomiast jeśli chodzi o poszczególne inwestycje, które są zaplanowane w poszczególnych kierunkach rozwoju i w celach strategicznych gminy one nie zawierają dokładnych lokalizacji poszczególnych inwestycji, bo to będzie jeszcze ustalane na etapie programów wdrożeniowych już bardziej szczegółowo. Strategia rozwoju miasta ustala dokładne kierunki i teraz powinna mieć programy wdrożeniowe, które są do opracowania zgodnie z harmonogramem ujętym w strategii – wyjaśniała problem z dzielnicą nr 7. Jeśli chodzi o lokalizację PSZOK-u, to E. Pytko stwierdziła, iż inwestycje zaplanowano w określonych przestrzeniach, które mogą ulegać modyfikacji. Dlatego planowana jest aktualizacja strategii, by dopasować do tego, co jest możliwe i potrzebne dla miasta. – Tak naprawdę, to wiele jest obszarów, które możemy potraktować zarówno jako problem i jako nasz plus. Bo taka jest prawda – tłumaczyła zderzenie pozytywu z negatywem.

Strategię przyjęto i należy się spodziewać, że Jarosław będzie się rozwijał według jej zapisów. Problem z kworum wystąpił dlatego, że część radnych opuściła obrady zwołanej przez burmistrza sesji.

erka

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...