Św. Florian – patron walczących z pożarami

Date:

Już wkrótce, 4 maja, obchodzić będziemy wspomnienie Świętego Floriana oraz Międzynarodowy Dzień Strażaka. Dlatego też dziś przybliżamy jego sylwetkę.

„Święty Florianie chroń nas od wojny, ognia, powodzi i wszelkich klęsk żywiołowych. Czuwaj nad ludźmi ciężkiej i niebezpiecznej pracy: strażakami, hutnikami i kominiarzami. Strażaków ucz poświęcenia i ofiarnej służby w czasie klęsk żywiołowych, w ratowaniu ludzkiego życia i mienia”.

Ten legendarny święty urodził się w Austrii w 250 r. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego, Dioklecjana. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Austrii. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później Klasztor Kanoników Laterańskich wg, reguły Św. Augustyna. W 1184 r. Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie Św. Floriana do Krakowa. W dzielnicy Krakowa – Kleparz, znajduje się kościół p.w. Św. Floriana, fundacji biskupa krakowskiego Gedki, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel. Konie tak długo nie chciały się ruszyć z miejsca, aż zdecydowano o wybudowaniu świątyni. Podczas pożaru Krakowa w 1528 r. ocalał jedynie kościół, w którym znajdowały się relikwie Św. Floriana. Odtąd zaczęto czcić go w Polsce jako patrona podczas klęsk pożaru, a straże pożarne przyjęły go za swego patrona. W kalendarzu liturgicznym kościół katolicki wspomina Św. Floriana 4 maja. Tego dnia również obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Figury i kapliczki Św. Floriana można spotkać niemalże w każdej miejscowości, zwłaszcza przy remizach Ochotniczych Straży Pożarnych. Ikonografia polska najczęściej przedstawia Świętego jako rzymskiego rycerza trzymającego naczynie z wodą i gaszącego pożar domu lub kościoła.

 

Pieśń do Św. Floriana

  1. Pobożni ludzie w głos Pana chwalcie,

Miłością Jego serca rozpalajcie.

Wzbudźcie się wszyscy do dziękczynienia

Oddajcie Bogu niskie skłonienia.

  1. Uznajmy wielką w ten dobroć Pana,

Ze nam obrońcę dał Floriana,

Którego pewni będąc przyczyny,

Głośmy przed światem cne Jego czyny.

  1. Więc zaufani w Twojej obronie

Prosimy Ciebie, Święty Patronie,

Strzeż nas w pokoju, umacniaj w wierze

I kto Cię wzywa niech pomoc bierze.

(Źródło: Kronika OSP Świętoniowa, autor pieśni: Władysław Pelc – strażak, organista kościelny, założyciel czterogłosowego chóru i zespołu teatralnego w Świętoniowej, zm. w 1986 r., kserokopia kroniki w zbiorach muzeum).

 

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku

 

Fot. Drewniana figurka Św. Floriana z 1823 r., zbiory Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...