Świątynie Jarosławia:  Kościół Świętej Zofii (obecnie nieistniejący)

Date:

Początkowo był drewnianą, cmentarną kaplicą, gdzie oprócz mieszkańców podmiejskiego Przygrodzia, grzebano również ofiary nawiedzających miasto epidemii. W XV wieku za czasów Spytka Tarnowskiego był już kościołem. Znajdował się na Przygrodziu, obok Bramy Przemyskiej, ale poza murami miasta, u zbiegu ulic 3 Maja i Przemyskiej.

W 1573 roku drewniany kościół był już bardzo zniszczony, z tego powodu za właścicielki miasta Zofii Kostkowskiej świątynia została gruntownie przebudowana i powiększona. Pod względem administracyjnym należał do kolegiaty jarosławskiej. Posiadał wieżyczkę w formie kopuły. W głównym ołtarzu, w górnej kondygnacji umieszczony był obraz Trójcy Świętej, w centralnej zaś obraz św. Zofii z trzema córkami. Posiadał tęczę z krzyżem i postaciami Matki Bożej Bolesnej i św. Jana.

Wewnątrz kościoła były obrazy św. Rocha, Sebastiana, Walentego i Łukasza Apostoła. Obok kościoła stałą dom księdza, przytułek dla ubogich i chorych oraz szkółka miejska dla dzieci z przedmieścia. W 1638 roku ustanowiono tu prebendę, a w 1685 roku podniesiono ją do godności kanonii. Obowiązkiem duszpasterza było odprawiać Msze św. dla ludzi z przedmieścia i za dusze zmarłych, pogrzebanych na przykościelnym cmentarzu. W 1725 roku cmentarz znacznie poszerzono. Pod koniec XVIII wieku drewniany kościół św. Zofii chylił się ku upadkowi. Parafia jarosławska, mając własne problemy finansowe nie interesowała się kościołem, który zaczął popadać w ruinę.

W 1789 roku kościół św. Zofii rozebrano. Opuszczony cmentarz z czasem również zlikwidowano i na jego terenie wybudowano domy. Na początku XX wieku istniało jeszcze prezbiterium świątyni, zamienione na szopę, z której było wejście do krypty grzebalnej.

 

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...