Szkoła przestanie istnieć

Date:

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Adamówka miała miejsce kolejna próba przekształcenia Szkoły Podstawowej w Adamówce poprzez likwidację podporządkowanej jej organizacyjnie Szkoły Filialnej w Cieplicach. Mimo wcześniejszych sprzeciwów, tym razem radni większością głosów zdecydowali o likwidacji filii, o co od jakiegoś już czasu zabiegał Wójt.

 

Przypomnijmy, że głównym powodem chęci przekształcenia był fakt, że do szkoły w Cieplicach uczęszczało coraz mniej uczniów i utrzymywanie placówki stanowiło poważne obciążenie finansowe dla gminy. W Cieplicach w bieżącym roku szkolnym uczy się osiemnaścioro dzieci, w tym zaledwie jedenaścioro w klasach I-III, a reszta w oddziale przedszkolnym. Uczniowie starszych klas kontynuują już naukę w Szkole Podstawowej w Adamówce. Rodzice kilka miesięcy temu protestowali przeciw likwidacji szkoły filialnej, mimo że nawet kuratorium oświaty wydało pozytywną opinię uzasadniając ją właśnie kwestiami finansowymi. Wójt Edward Jarmuziewicz zapewniał wtedy, że nie chce, by szkołę definitywnie zlikwidowano, jednak jeśli uczniów będzie coraz mniej, i tak będzie musiało do tego dojść. Długa i burzliwa dyskusja nad dalszymi losami szkoły miała miejsce podczas sesji pod koniec lutego br. Ostatecznie uchwała nie uzyskała wtedy większości głosów – za było sześciu radnych, przeciw sześć, a jeden radny wstrzymał się od głosu.

 

Los szkoły przesądzony

Po raz kolejny do tematu wrócono pod koniec września. Wójt przed głosowaniem odczytał treść przedmiotowej uchwały, z której wynikało, że przekształcenie odbędzie się z dniem 31 sierpnia 2023 r. E. Jarmuziewicz zapewnił, że przewidywana reorganizacja nie pogorszy warunków do nauki, ani nie ograniczy powszechnej dostępności do szkoły. Uczniowie będą mieli bowiem możliwość kontynuowania nauki w Adamówce, która zapewni odpowiedni poziom nauczania i wychowania, a przede wszystkim zwiększy rozwój społeczny. Według słów Wójta, korzystna dla uczniów będzie możliwość rozpoczęcia i zakończenia edukacji w tej samej szkole i w tym samym środowisku. Zmiana przyczyni się również do wyeliminowania nauczania w klasach łączonych, znacząco polepszy się też dostęp do bazy sportowej, ponieważ szkoła w Adamówce posiada dwa boiska sportowe oraz pełnowymiarową halę sportową, której brakowało w Cieplicach.

Dodatkowo szkoła w Adamówce posiada stołówkę, w której uczniowie będą mieli możliwość spożywania posiłków, a nie jak dotąd w salach lekcyjnych, gmina zapewni też uczniom bezpłatny dowóz i opiekę w czasie transportu, a sprawna organizacja dowozu sprawi, że dzieci bezpośrednio po przyjeździe do szkoły będą rozpoczynać naukę. Biorąc powyższe pod uwagę podjęcie niniejszej uchwały jest w pełni uzasadnione – wyjaśnił na chwilę przed głosowaniem Wójt. W krótkiej dyskusji, jaka się wywiązała, E. Jarmuziewicz wyjaśnił, że wraz z radnymi odpowiada za edukację w całej gminie, a utrzymywanie tak małej placówki jest wobec innych zwyczajnie niesprawiedliwe. Obecnie w Cieplicach nie ma nawet zerówki, więc prawdopodobnie nie byłoby od września 2023 klasy pierwszej. Wójt dodał, że kilka lat temu funkcjonowały dwa oddziały przedszkolne 10-godzinne, a w tym momencie jest tylko jeden 5-godzinny. Z jego informacji wynika też, że są dzieci, które uczęszczają do przedszkoli poza terenem gminy Adamówka, sytuacja jest więc według niego oczywista.

My mamy świadczyć takie usługi, na jakie jest zapotrzebowanie, a w tej sytuacji korepetycje kosztowałyby nas taniej – zakończył Wójt.

Finalnie uchwała w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Adamówce poprzez likwidację podporządkowanej jej organizacyjnie Szkoły Filialnej w Cieplicach została podjęta większością głosów: 11 radnych było „za”, 3 „przeciw”, a jeden wstrzymał się od głosu.

 

DP

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...