Pierwszą szopkę stworzył św. Franciszek w Wigilię 24 grudnia 1223 roku we włoskiej wiosce Greccio. Od tego momentu na całym świecie betlejemskie stajenki i żłobki stały się powszechne. Rozwinęła się tradycja budowy szopek, które tak lubimy odwiedzać w kościołach. Coraz bardziej popularne są również ruchome szopki. Jedna z nich znajduje się u Ojców Dominikanów w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu.
Pierwsza szopka ruchoma była wykonana z drzewa w 1971 roku, ale często się psuła i wymagała wielu napraw, co z kolei pochłaniało coraz więcej czasu. Z inicjatywy brata Bernarda Gerbera w 1974 roku postanowiono stworzyć szopkę, którą wykonał Henryk Bartoszek. Od tego czasu do 1982 roku szopka była uzupełniana o nowe elementy. W listopadzie 2006 roku brat Krzysztof Szybiak przystąpił do budowy obecnej, wykonując większość prac sam. Konstrukcje o wadze 2 ton wraz z napędem wykonał Józef Wróbel. Konstrukcję do lalek Jarosław Kapuściński, postacie firma z Pilzna, głowy do nich uczennice z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Makiety Ratusza i część kamienic tworzył jarosławianin Ryszard Bosak. Panoramy i makiety malował artysta plastyk Andrzej Krawczyk. Wiele elementów wykonali sami parafianie. Na Boże Narodzenie 2006 roku szopka została uruchomiona pomimo, że w całości jeszcze nie była skończona.
Szopka zlokalizowana jest w części dawnego skarbca, po lewej stronie prezbiterium. Ma osiem metrów wysokości i sześć szerokości. Zasadniczo składa się z dwóch poziomów, dolnego i górnego. Wszystkie elementy są wykonane niezwykle precyzyjnie, oddając stan faktyczny. Ruchome części poruszane są za pomocą 4 silników. Po przeniesieniu na inną parafię głównego twórcy szopki, brata Krzysztofa Szybiaka, dalszą opiekę sprawował brat Krzysztof Włodarczyk. Obecnie kustoszem szopki jest Mieczysław Sosnowy, który dba o wygląd estetyczny, stan techniczny i przede wszystkim sprawy kultu. Szopka jest jedną z największych tego typu w Polsce. Wszystkich chętnych, a szczególnie najmłodsze dzieci zapraszamy do jej odwiedzenia w okresie od pasterki do 2 lutego.
Wszystkim członkom i sympatykom Stowarzyszenia życzymy Zdrowych, Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”