We wtorek, 21 marca rano w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu pojawiło się 9 funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Policjanci zatrzymali trzy osoby zajmujące się rejestracją pojazdów. Przewieziono je do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Po przesłuchaniach zostały zwolnione. Tego dnia zatrzymano w sumie 13 osób, w tym 2 Ukraińców. Sprawa dotyczy kradzionych samochodów.
Jak informuje prokurator Hanna Biernat – Łożańska, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie śledztwo w tej sprawie prowadzi Placówka Straży Granicznej w Medyce oraz Wydział w Przemyślu Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji. Nadzorowane przez prokuraturę postępowanie dotyczy przestępstw polegających na uzyskiwaniu pojazdów pochodzących z przestępstwa, ich ukrywaniu, a także posługiwaniem się fikcyjnymi dokumentami w celu ich legalizacji. Miała tego dokonywać międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza. Zatrzymań dokonano na terenie Jarosławia, Przemyśla, Tuczempów i Radymna oraz innych miejscowości na terenie Polski. Do prokuratury doprowadzono Krzysztofa B., Daniela S., Kamilę S., Mykolę K., Tarasa A., Tadeusza M., Grzegorza R., Przemysława S., Dawida H., Przemysława L., Anetę Ł., Monikę S. oraz Pawła B.
– Zatrzymanym w sprawie osobom w dniach 21 i 22 marca 2023 r. ogłoszono postanowienia o przedstawieniu zarzutów dotyczących: założenia i kierowania zorganizowaną międzynarodową grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw polegających na uzyskiwaniu pojazdów pochodzących z przestępstwa, ich ukrywaniu, a także posługiwaniem się fikcyjnymi dokumentami w celu ich legalizacji, a także udziału w tej grupie oraz nabycia, przechowywania, a także posługiwania się podrobionymi i przerobionymi dowodami rejestracyjnymi poprzez wprowadzenie w błąd pracowników wydziałów komunikacji na terenie całego kraju, wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w postaci polskich dowodów rejestracyjnych, a następnie pomocnictwa w zbyciu 51 pojazdów uzyskanych za pomocą czynu zabronionego o łącznej wartości zgodnie z umowami 2 340 268 zł oraz szacowanej wartości 3 894 000 zł, stanowiących mienie znacznej wartości, czyniąc sobie z opisanego procederu stałe źródło dochodów – wymienia prokurator H. Biernat – Łożańska. Wśród zarzutów znalazły się także łapówki dla diagnostów za poświadczenie nieprawdy w badaniach 112 pojazdów, przyjęcie łapówki za poświadczenie o rzekomym badaniu, niedopełnienie obowiązków służbowych przez pracowników Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu w celu osiągnięcia korzyści osobistych, a także posłużenie się dowodem rejestracyjnym figurującym w bazie SIS II jako utracony i wyłudzenie dowodu rejestracyjnego.
Grupa miała głównie legalizować samochody skradzione we Włoszech. – Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Rzeszowie postanowieniami z dnia 23 marca 2023 r. zastosował wobec sześciu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych siedmiu podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji połączonego z obowiązkiem stawiennictwa w miejscowo właściwej jednostce Policji – informuje rzecznik Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, zaznaczając że sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.
erka/Fot. BIOSG