Trwają przygotowania do I Komunii Świętej

Date:

Zwykle maj jest miesiącem, w którym dzieci przystępują do sakramentu Pierwszej Komunii świętej. Jednak w tym roku, ze względu na specyfikę sytuacji większość uroczystości musiała zostać przesunięta w czasie.

 

W tym roku, ze względu na obostrzenia, uroczystości komunijne odbywać się będą w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. W niektórych parafiach realnym terminem wydaje się być również wrzesień, a może i nawet październik.

–W naszej parafii I Komunia święta została przeniesiona na wrzesień. Nie znamy jeszcze dokładnej daty. Nie wiemy też, czy wszystkie dzieci pójdą razem, czy trzeba będzie podzielić je na grupy. Nie wiadomo również czy dzieci będą musiały mieć maseczki. Do września pozostaje jeszcze trochę czasu, a sytuacja jest bardzo dynamiczna – mówi mama Joasi, która do sakramentu I Komunii św. przygotowuje się w jednej z pod jarosławskich miejscowości.

Nie jest tak, że w maju uroczystości pierwszokomunijne nie odbywały się wcale, ponieważ maj był miesiącem I Komunii św. również w czasie pandemii. W niedzielę, 31 maja w Kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Jarosławiu odbyła się uroczystość I Komunii świętej. Wydarzenie zorganizowano jednak w mocno okrojonym składzie. Komunię św. przyjęło troje dzieci. Pozostałe przystąpią do niej w późniejszym terminie.

Każda z parafii podchodzi do tematu indywidualnie. Decyzję o terminie i organizacji uroczystości pierwszokomunijnych podejmuje ksiądz proboszcz wraz z rodzicami, po uprzedniej konsultacji. W kilku jarosławskich kościołach sakrament I Komunii św. będzie udzielany w czerwcu. Dla przykładu w Klasztorze OO. Dominikanów dzieci pierwszokomunijne podzielono na sześć grup. Pierwsza grupa Komunię św. przyjmie 14 czerwca. Pozostałe grupy przystąpią do niej w połowie lipca (12, 18, 19   i 26 lipca). W Kościele pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu uroczystość I Komunii św. odbędzie się 20 czerwca (sobota). Dzieci z tej parafii Komunię św. przyjmą tego samego dnia, lecz na trzech osobnych Mszach św. W niektórych parafiach terminy nie zostały jeszcze ustalone, choć po zniesieniu obostrzeń sytuacja może ulec zmianie.

 

Przyjęcia komunijne

Choć sezon I Komunii św. zazwyczaj przypadał w maju, to rezerwacji sal na przyjęcia komunijne trzeba było dokonywać ze znacznie większym wyprzedzeniem, co wiązało się z pozostawieniem zaliczki, która powinna ulec przepadkowi. Ze względu na sytuację większość lokali wyszła naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Zarezerwowane sale pozostały. Zainteresowane strony uzgadniały nowe terminy.

– W wybranym przez mnie lokalu poinformowano mnie, że zaliczka w zasadzie powinna przepaść, ale jednocześnie zapewniono, że jakoś się dogadamy. Jeśli nie uda nam się porozumieć co do terminu, być może zwrócą mi ją w połowie. Jak będzie, zobaczymy – mówi jedna z mam, która przyjęcie komunijne dla swojej córki zaplanowała w Dworze Hetman w Jarosławiu.

EK

 

Czytaj w papierowym wydaniu

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...