Ty też możesz zaprojektować pomnik Świętego Michała Archanioła

Date:

Do 3 marca w Kancelarii parafialnej Jarosławskiej Kolegiaty można  składać szkice pomnika Świętego Michała Archanioła, który po zakończeniu przebudowy ma stanąć na jarosławskim Rynku.

 

Koncepcję pomnika można opracować samodzielnie poprzez wykonanie jego szkicu. Przy opracowywaniu koncepcji należy jednak uwzględnić następujące wytyczne:

– Pomnik powinien mieć charakter klasyczny. Przedstawienie postaci powinno uwzględniać atrybuty charakterystyczne dla świętego. Pomnik powinien odznaczać się realizmem i wysokim poziomem artystycznym – czytamy w ogłoszeniu na stronie internetowej Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.

Przy projektowaniu cokołu pomnika należy uwzględnić powierzchnię do ewentualnego umieszczenia na niej tablicy pamiątkowej bądź informacyjnej.

Ponadto w proponowanym projekcie należy zaznaczyć rodzaj proponowanego materiału. Do wykonania pomnika dopuszcza się użycie naturalnych kamieni oraz odlewów z możliwością ich patynowania.

 

Pomnik stanie na zmodernizowanym Pl. św. Michała

Pomnik zlokalizowany będzie w miejscu zarysowanej w powierzchni placu dawnej wieży kolegiaty pw. Wszystkich Świętych, w osi świątyni. Będzie zwrócony w kierunku placu rynkowego, a jego wysokość osiągnie maksymalnie 5 metrów.

– Figura ma być elementem tzw. małej architektury, więc nie wymaga dokonywania zmian w projekcie dotyczącym modernizowanej obecnie płyty rynku – informowała przed kilkom miesiącami Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Jarosławia.

Ustawienie figury Świętego na zmodernizowanym Rynku jest efektem głosowania mieszkańców w ramach Jarosławskiego Budżetu Obywatelskiego. Przypomnijmy, że był to jeden z projektów, które uzyskały największa liczbę głosów. Opowiedziało się za nim 1875 osób. Całkowity koszt realizacji pomnika nie może przekroczyć 100 tys. zł.

 

Gdzie przynieść gotowy szkic?

Propozycje rysunkowe należy składać do piątku, 3 marca w Kancelarii parafialnej Jarosławskiej Kolegiaty w godzinach jej urzędowania. Należy się jednak zastosować do podanych powyżej wytycznych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej parafii.

 

EK

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...