Przez trzy kolejne dni odbywały się obchody 80. rocznicy pacyfikacji wsi Rączyna, Pantalowice oraz Łopuszka Wielka. W każdej z miejscowości odprawiona została msza św., złożono też kwiaty w miejscach pamięci.
W piątek, 3 marca, uroczystości odbyły się w Rączynie. 6 marca 1943 r. do Rączyny przybyli gestapowcy, którzy rozstrzelali 18 osób. Przed uroczystościami został zapalony znicz pod krzyżem, następnie odbyła się Msza Święta. Później dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rączynie zaprezentowały część artystyczną. Po występie wszyscy zebrali się przed kościołem, gdzie 80 lat temu dokonano stracenia mieszkańców wsi. Po części oficjalnej i odczytaniu Apelu Poległych przez podporucznika Macieja Kołodzieja, miała miejsce salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem.
Dzień później obchody odbyły się w Pantalowicach. 6 marca 1943 r. do Pantalowic przybyli gestapowcy, którzy rozstrzelali 11 osób. Przed uroczystościami odwiedzono dwa miejsca: krzyż przy DW881 upamiętniający miejsce dokonanego morderstwa oraz mogiłę na cmentarzu. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, później wszyscy udali się pod Pomnik ku Czci Osób Zamordowanych, gdzie po przywitaniu gości nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, Apel Poległych, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. Na zakończenie dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Pantalowicach przedstawiły krótki występ artystyczny.
W niedzielę, 5 marca, w Łopuszce Wielkiej uczczono pamięć 19 rozstrzelanych przez gestapo mieszkańców wsi. Przed Mszą Świętą w kościele parafialnym odwiedzono mogiłę na cmentarzu. Po Mszy nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy oraz nowego krzyża. Po zapaleniu znicza wszyscy udali się pod Pomnik ku Czci Osób Zamordowanych, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna, którą przygotowała młodzież miejscowej szkoły podstawowej.
W uroczystościach w każdej z miejscowości brała udział Wojskowa Asysta Honorowa 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. Generała Brygady Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu.
Organizatorem uroczystości był burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Andrzej Żygadło.
DP/fot. UMiG Kańczuga