Unikatowe matryce w bibliotece

Date:

We wtorek, 7 marca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku odbył się wernisaż wystawy Józefa Lewkowicza „Drzeworyt płazowski”, podczas którego zostały zaprezentowane unikatowe matryce drzeworytów płazowskich.

 

Drzeworyt to najstarsza technika graficzna, w średniowieczu wykorzystywana głównie jako matryca drukarska. Historia drzeworytu płazowskiego sięga początków XVIII w, jego twórcą był Mateusz Kostrzycki, mieszkaniec Płazowa. Oryginalne drzeworyty płazowskie są do zobaczenia w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Bohater wystawy Józef Lewkowicz jest twórcą ludowym pochodzącym z Nowego Sioła, rzeźbiarzem i rękodzielnikiem, który odtwarza drzeworyt płazowski i wykonuje jego kopie. Jego pasja trwa już 43 lata, a prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Autor wystawy opowiadał zebranym o tworzeniu drzeworytów, swoich inspiracjach, odpowiadał na pytania zebranych. Niektórzy goście wernisażu usłyszeli o tym zabytku sztuki pierwszy raz.

Podczas spotkania autorowi towarzyszyła Anna Serkis-Wojtowicz, która m.in. opowiadała o warsztatach, pozyskiwaniu nowych adeptów drzeworytnictwa i kultywowaniu wiedzy o tej formie sztuki.

Na zakończenie spotkania Józef Lewkowicz na ręce Renaty Curzytek pełniącej obowiązki dyrektora biblioteki, przekazał odbitkę drzeworytu Świętego Antoniego z Radecznicy. Święty Antoni jest patronem miasta Przeworska i był to wspaniały podarunek w 630. rocznicę nadania praw miejskich Przeworskowi, którą w tym roku obchodzi. Jak powiedział artysta, nad tym drzeworytem płakał, odtwarzał go bowiem prawie 6 miesięcy.

Wystawa „Drzeworyt płazowski” czynna jest do 22 marca 2023 r. w Czytelni biblioteki.

DP/MBP Przeworsk

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...