Upamiętnili śp. Brunona Stanisława Gruszkę

Date:

W piątek, 24 września w Radymnie obyły się uroczystości związane ze 140. rocznicą urodzin i 80. rocznicą śmierci działacza ruchu ludowego, parlamentarzysty i wielkiego społecznika ziemi małopolskiej i śląskiej – Bruna Stanisława Gruszki.

 

Uczestnicy tej uroczystości zgromadzili się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Budowanych w Radymnie, gdzie spoczywa śp. Bruno Stanisław Gruszka. Tam w obecności pocztów sztandarowych poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Kwiaty złożono również pod pamiątkową tablicą znajdującą się na radymniańskim rynku. Następnie uczestniczy tej uroczystości udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się konferencja poświęcona życiu i twórczości B.T. Gruszki.

Bruno Stanisław Gruszka przez wiele lat był wiązany z Radymnem, gdzie m.in. założył Bank Rolników i Rzemieślników. W okresie międzywojennym zasiadał we władzach najpierw PSL „Piast”, a po zjednoczeniu partii ludowych w Stronnictwie Ludowym.

– Bardzo się cieszę, że dzięki wspólnej inicjatywie możemy upamiętnić tę niezwykle zasłużoną dla naszego regionu postać – mówi poseł Mieczysław Kasprzak, prezes podkarpackich struktur PSL, z inicjatywy którego odbyło się to wydarzenie.

W uroczystościach wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski oraz wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.

 

EK

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...