Uratujmy wspólnie Dom Harcerza!

Date:

Harcerze z Hufca ZHP Jarosław zbierają środki na remont budynku, w którym mieści się ich siedziba. W sobotę, 20 listopada zorganizowali wyprzedaż garażową, na której można było nabyć wiele ciekawych przedmiotów.  

 

Dom Harcerza znajduje się przy ul. Sienkiewicza i od niemal pięćdziesięciu lat jest siedzibą harcerzy. Niestety budynek nie był remontowany praktycznie od czasu jego powstania, dlatego też nic w tym dziwnego, że dopomina się już o przeprowadzenie niezbędnych prac naprawczych. Niestety remont kosztuje, a pozyskanie jakichkolwiek funduszy czy dotacji na ten cel uniemożliwia fakt, że jest on własnością prywatną – jego właścicielem jest Chorągiew Podkarpacka ZHP. Niemniej jednak harcerze robią wszystko, co w ich mocy, aby zdobyć pieniądze na ten cel. Priorytetem jest, chociażby remont dachu, na który potrzeba ok. 25-30 tys. zł.

– W minionych latach udało nam się częściowo odnowić wnętrze budynku, ale cóż z tego, kiedy okazało się że dach przecieka. Zimą podstawialiśmy pojemniki, ponieważ woda lała się strumieniami. Aby nie zaprzepaścić tego, co zostało już zrobione remont ten musimy wykonać jak najprędzej  – mówi Małgorzata Jaworowska, komendantka Hufca.

Harcerze zbierają środki wszystkimi możliwymi sposobami. Podczas Jarmarku Jarosławskiego, jak i Benedyktyńskiego sprzedawali przedmioty, które dostali od znajomych, począwszy od kryształów poprzez samochody resoraki po porcelanę z Pruszkowa czy Ćmielowa.

– Z racji tego, że akcja przebiegła całkiem nieźle, postanowiliśmy ją kontynuować, z tym że przerodziła się ona w sprzedaż garażową. W budynku przy ul. Sienkiewicza 11, w naszym garażu w każdą trzecią sobotę miesiąca otwieramy „kram rozmaitości”, czyli wyprzedaż garażową. Cenę u nas wyznacza kupujący. Twierdzimy, że ile kto jest w stanie nam dać, tyle daje. Należność wrzuca się do puszki. Wiadomo, że jest to kropla w morzu potrzeb, ale zawsze to coś – mówi M. Jaworowska.

Wyprzedaż garażowa, która został zorganizowana w trzecią sobotę listopada, przyniosła nieoczekiwany efekt. Wiele osób zakupiło wybrane przez siebie przedmioty, choć nie brakowało i takich osób, które pomimo tego, że nic dla siebie nie znalazły, postanowiły wesprzeć akcję finansowo. Kolejna tego typu wyprzedaż planowana jest przed Świętami Bożego Narodzenia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jej organizatorzy już dziś zapraszają wszystkich zainteresowanych.

 

Jak jeszcze można pomóc?

Apel o pomoc dla harcerzy wystosowały władze miasta i powiatu.

– Prosimy, w imieniu harcerzy, o Państwa pomoc. Kierujemy też szczególną prośbę do jarosławskich przedsiębiorców, którzy mają możliwość i wolę udzielenia pomocy społeczności harcerskiej np. poprzez przekazanie materiałów budowlanych, czy udostępnienie nieodpłatnych usług remontowych – czytamy na profilu Urzędu Miasta Jarosławia w mediach społecznościowych.

Środki na ratowanie Domu Harcerza można też wpłacać na konto: Hufiec ZHP Jarosław, ul. Sienkiewicza 11, 37-500 Jarosław, Bank Spółdzielczy w Jarosławiu, nr konta 90 9096 0004 2001 0006 0642 0002.

Zakres prac remontowych, które należałoby wykonać jest bardzo duży. To nie tylko wymiana pokrycia dachowego, ale i założenie instalacji fotowoltaicznych, wymiana części okien,  drzwi garażowych, wykonanie termoizolacji budynku czy modernizacja centralnego ogrzewania.

Dom Harcerza powstał w latach 50. ubiegłego wieku. Znajduje się tam wiele sal, z których korzystają dzieci, młodzież i dorośli. Obecnie przy Hufcu ZHP Jarosław działa 18 jednostek zlokalizowanych na terenie miasta i powiatu. W samym hufcu funkcjonują dwie drużyny harcerskie i gromada zuchowa, klub wodny „San”, pracownia modelarska oraz klub „krótkofalarskie”. Hufiec ZHP Jarosław liczy przeszło 160 członków, z czego blisko 70 stanowią zuchy, około 30 osób to instruktorzy, a pozostali to harcerze, począwszy od klasy IV Szkoły Podstawowej nawet do 25 lat.

 

EK, fot. UM

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...