Uszyjmy sobie lepszą przyszłość

Date:

W trudnych czasach konieczne jest często wypracowanie nowych umiejętności, by móc szukać źródeł dochodu. Zdobycie cennych kwalifikacji z zakresu szycia na maszynie, możliwe było na warsztatach krawieckich w Gminnej Bibliotece w Tryńczy. Odbywały się one w środę 29 lipca.

 

Jak informuje dyrektor GBP w Tryńczy Marzena Rydzik, pomysł zorganizowania warsztatów był oddolną inicjatywą lokalnej społeczności. Możliwości ogranicza ilość maszyn do szycia. Wzięło w nich udział 10 osób, ale ze względu na spore zainteresowanie już planowana jest kolejna edycja.

Prowadząca warsztaty Maria Pastuła dzieliła się swoją wiedzą bezpłatnie. A ma tej wiedzy sporo, bo od ponad 30 lat pracuje z maszynami do szycia różnego rodzaju. Uczestniczki szkolenia zapoznawały się maszyną domową wielozadaniową. Poza szyciem służy ona do wykańczania ściegami: owerlokowym, zygzakowym oraz ozdobnym. W trakcie warsztatów panie wykonywały dwuwarstwowe bawełniane maseczki ochronne wielokrotnego użytku. Przygotowywały również torby na zakupy. W dalszej perspektywie planowane jest wykonanie fartuszków oraz rękawic kuchennych.

Wśród celów związanych z wiedzą wyniesioną z warsztatów przewijają się plany biznesowe. Uczestniczki zamierzają zająć się między innymi szyciem ubranek dla dzieci, czy produkcją odzieży sportowej. Niektóre z pań chcą natomiast dowiedzieć się jak przerobić dla siebie zakupione ubrania tak, by były bardziej dopasowane, czy też po prostu uszyć sobie firanki.

Maszyny zakupiono ze środków pochodzących z grantu „Nawigator II”, którego celem jest wzmocnienie sektora ekonomii społecznej w latach 2020-2022 przez utworzenie miejsc pracy, powołanie grup inicjatywnych oraz wsparcie szkoleniowo – doradcze realizowane na terenie województwa podkarpackiego (powiaty subregionu IV: jarosławski, lubaczowski, przeworski, łańcucki, leżajski, przemyski, miasta Przemyśl).

Jakub Rzeźnik

 

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...