W podziękowaniu za plony

Date:

W niedzielę, 29 sierpnia w Czercach mieszkańcy Miasta i Gminy Sieniawa świętowali gminne dożynki, dziękując Bogu za zebrane plony, a rolnikom za ich ciężką, całoroczną pracę na roli. Na uroczystość przygotowano piękne, kolorowe wieńce z tegorocznych zbóż, ziół i kwiatów.

 

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w kościele w Czercach. Wokół ołtarza znalazł się chleb oraz wieńce dożynkowe, przygotowane przez poszczególne sołectwa. Msza św. dziękczynna zgromadziła liczne grono wiernych – zaproszonych gości i mieszkańców. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przeszedł na plac przy remizie OSP, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na scenie wystąpili Karczmarze dając energetyczny koncert muzyki pogranicza, a zaraz po nim odbyła się część obrzędowa.

Starostami tegorocznych dożynek byli Dorota Pyrczak i Jerzy Dziki, którzy zgodnie z tradycją przekazali chleb burmistrzowi, by ten podzielił go sprawiedliwie wśród mieszkańców.

Praca rolnika jest ciężka, ale jednocześnie piękna, bo pozwala się cieszyć realnymi efektami w postaci zbiorów, które trafiają na stoły milionów ludzi. Chleb to codzienna praca i radość z jej owoców, to symbol wspólnoty jaką tworzymy – mówił burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa Adam Woś.Dziękuję rolnikom za ich zaradność oraz to, że z tak wielkim szacunkiem odnoszą się do rodzinnej ziemi i z oddaniem kultywują tradycje przodków. To wielka wartość i siła polskiej wsi.

Rolnikom dziękowali także poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak oraz w imieniu gmin partnerskich ze Słowacji starosta Pečovskiej Novej Vsi Jaroslav Dujava.

Zgodnie z tradycją poszczególne sołectwa zaprezentowały misternie uwite wieńce dożynkowe. Święto plonów było również okazją do prezentacji dorobku kół gospodyń. Część artystyczna została przyjęta z dużym zainteresowaniem i aplauzem. Gospodarze przygotowali dla wszystkich ciepły posiłek i szereg atrakcji. Ostatnim akcentem dożynek była zabawa taneczna z zespołem Activ.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie oraz sołectwo Czerce.

 

TP

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...