Wojna weryfikuje najbardziej sprecyzowane plany na przyszłość. Student historii z ukraińskiego Gródka, który kilka miesięcy temu odbywał praktyki w jednej ze szkół w Jarosławiu, dziś musi mierzyć się z rzeczywistością, która niejednego by przerosła.
Aleksander to 19-letni kresowy Polak z Gródka, miasta koło Kamieńca Podolskiego, gdzie funkcjonuje polska szkoła i jedna z największych polskich wspólnot w Ukrainie. Młody mężczyzna jest studentem III roku historii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jeszcze niedawno w ramach szkolnych praktyk prowadził zajęcia m.in. z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 w Jarosławiu. Podkreśla, jak ciepło i życzliwie został tu przyjęty. Teraz jednak nauka musiała zejść na dalszy plan. Aleksander razem ze swoim ojcem działa w obronie swojego miasta.
– Stoimy na barykadzie kontrolnej albo pilnujemy innych ważnych strategicznych punktów naszego miasta. Jest nas ok. 400 mężczyzn wchodzących w skład Drużyny Szybkiego Reagowania. Gdy my z ojcem jesteśmy na patrolu, mama z siostrą gotują i przyjmują uciekinierów z miasta Sumy, które jest cały czas bombardowane przez Rosjan. Teraz mamy w domu 12 osób, które przez sześć dni chroniło się w piwnicach atakowanego miasta – tak w ubiegłym tygodniu relacjonował sytuację Aleksander jednocześnie prosząc o wsparcie, którego społeczność SP nr 7 mu nie odmówiła. Kilka dni temu do Gródka na Podolu trafiły licznie zebrane w Jarosławiu dary, m.in. żywność długoterminowa, odzież termiczna, środki opatrunkowe czy drobny sprzęt jak saperki czy toporki. Z pewnością nie będzie to ostatnia taka akcja, tym bardziej że potrzeb nie ubywa, a wręcz przeciwnie. Jak informował wtedy Aleksander, w jego mieście zatrzymują się ludzie, którzy nie znają nikogo na Zachodzie i boją się iść w nieznane – najdalej docierają do okolic Lwowa, który do czasu niedzielnego bombardowania wydawał im się bezpieczny. Jedną z grup, jakie m.in. trafiły do Gródka, było trzydzieścioro dzieci z Charkowa, którym również nie odmówiono pomocy.
DP, fot. Facebook SP 7 Jarosław