„Wędrująca figurka” Matki Bożej w Wolicy

Date:

Przy głównej drodze w Wolicy, na prywatnej posesji ustawiona jest w ogrodzie figurka Matki Bożej. Prosta, niepozorna, a jednak przyciąga wzrok.

Ustawiona jest wśród kwiatów i krzewów, na niewielkim podwyższeniu. Obok lampki solarne wbite w ziemię. Figurka jest bardzo oryginalnie wykonana, nie wygląda, by pochodziła z masowej produkcji. Jest w niej coś wyjątkowego. Przedstawia Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Słowa pieśni maryjnej „Anielskie Twe lico” doskonale tu pasują:

„Anielskie Serce Twoje

Osładza ludzkie znoje

Wciąż pomoc niesie nam

Do niebios wiedzie bram”.

Wzrok Maryi skierowany jest ku ziemi, w dłoniach ma zapleciony różaniec. W niedalekiej odległości za figurką znajduje się stary, opuszczony, drewniany dom, porośnięty pnączami. Historia figurki związana jest z niegdysiejszym lokatorem wiekowej chaty. – Ten dom wynajmował swego czasu Stanisław Wilk. Figurkę Matki Bożej przywiózł ze sobą i tu   w ogrodzie ją postawił – mówi Marian Wojtowicz, który mieszka po sąsiedzku. Lokator już nie zamieszkuje w tej miejscowości, figurka jednak została. Opiekuje się nią jedna z mieszkanek Wolicy. – Z racji tego, że jestem osobą wierzącą i mieszkam po sąsiedzku, dbam o figurę Matki Bożej. Chcę, żeby ładnie wyglądała i by wokół niej było ładnie. Figurę tę przywiózł wynajemca domu, później się wyprowadził, a ona została. Ktoś musiał się nią zająć. Mówią na nią, że to figurka wędrująca. Była jeszcze jedna figurka, ale obecnie znajduje sie w Białobokach – mówi pani Liliana z Wolicy. Opiekunka figurki Matki Bożej w imieniu ma nazwę kwiatu. Nie dziwi fakt, że kolorowe kwiaty zdobią wolicką figurkę. Miejsce jest magiczne.

 

Marcin Sobczak

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...