Weekend z kolejką

Date:

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Przeworsku kolejka wąskotorowa „Pogórzanin” oficjalne zakończyła sezon turystyczny, który można uznać za niezwykle udany – z przejazdów skorzystało 16 tys. osób.

Wydarzenie pn. „Połączeni dziedzictwem kolejki” miało miejsce w niedzielę, 25 września, na dworcu „Przeworsk Wąski”. W programie znalazło się wiele atrakcji, można było m.in. zwiedzać ekspozycję na odnowionym dworcu „Przeworsk Wąski”, pobawić się w strefie drewnianych gier i zabaw, zobaczyć sprzęt wojskowy, policyjny i strażacki oraz jak udzielić pierwszej pomocy. Dzięki „Damom i Huzarom” zobaczyć można było, jak na przełomie XIX i XX wyglądały kreacje pasażerów. Najmłodsi korzystali z dmuchańców, przygotowano też stoisko gastronomiczne. Popularnością cieszyła się też kolejka elektryczna, która ulicami miasta woziła chętnych do Muzeum Pożarnictwa.

Głównym punktem programu był ostatni kurs „Pogórzanina” do Łopuszki Wielkiej, który poprzedziła krótka część oficjalna. Zebranym przybliżono historię przeworskej kolejki, była to też okazja do wręczenia podziękowań zaproszonym gościom za wkład w rewitalizację i promocję wąskotorówki. W uroczystości, oprócz przedstawicieli powiatowych władz i instytucji, na czele ze starostą Bogusławem Urbanem i wicestarostą Jackiem Kierepką, wzięła udział m.in. minister Anna Schmidt oraz posłanka na Sejm Teresa Pamuła. Całość prowadził dyrektor Muzeum w Przeworsku, Łukasz Mróz.

Na zakończenie odbyły się konkursy, m.in. przejazd drezyną na czas. Jak zapewnił starosta, mimo iż to koniec sezonu letniego, są już plany, by kolejka była też i atrakcją w czasie zimy.

DP

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...