Po konserwacji wystroju placówki jarosławskiego Muzeum Kamienica Orsettich w Zarzeczu i XIX-wiecznych mebli wiedeńskich w stylu Hansa Makarta w głównej siedzibie placówki rusza kolejna, znacznie bardziej rozbudowana konserwacja. Tym razem odrestaurowana zostanie Wielka Izba Kamienicy Orsettich. Projekt wesprze dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od kilku lat sukcesywnie odnawiane są obiekty gromadzone w placówce. Wcześniejsze zadania konserwatorskie, dofinansowane przez MKiDN, objęły swoim zasięgiem m.in. kilkadziesiąt obiektów z kolekcji zarzeckiej Muzeum i wspomniany już zestaw w stylu Makart. Aby przywrócić muzealiom stan ekspozycyjny i uzupełnić treści przekazywane na wystawach stałych, zdecydowano się także na konserwację komody, kanapy, łóżka, szaf, świeczników, lustra, skrzyni posagowej, czy kilkudziesięciu grafik. W przeważającej większości są to obiekty, które nigdy wcześniej nie były prezentowane szerszej publiczności.
– Możliwe będzie odnowienie unikatowego wyposażenia Wielkiej Izby, najbardziej okazałej sali, jaką można oglądać w Kamienicy Orsettich. W dobie „złotego wieku” Jarosławia to właśnie w takich salach odbywały się oficjalne spotkania kupców i bankierów. Ze względu na swoje funkcje izby te były zazwyczaj bogato wyposażone – opisuje Piotr Kaplita z jarosławskiego muzeum.
W Wielkiej Izbie zachował się oryginalny, 400-letni strop z belek modrzewiowych, charakterystyczna ceglana podłoga oraz fragmenty barwnej polichromii z czasów Wilhelma Orsettiego, a także wnęki ścienne. Wśród wielu przykładów wysokiej klasy rzemiosła artystycznego zgromadzonych na ekspozycji, można zobaczyć bezcenne pamiątki po jarosławskich rzemieślnikach XVII i XVIII wieku.
– Zabytkowe meble z Wielkiej Izby Kamienicy Orsettich od dłuższego czasu wymagały interwencji konserwatorów. W ramach dotacji z rządowego programu zostanie odnowione wyposażenie sali ekspozycyjnej. Dodatkowo projekt przewiduje konserwację trzech lad cechowych – bogato zdobionych skrzyń, niegdyś służących do przechowywania najcenniejszych dokumentów, pieniędzy i innych przedmiotów związanych z działalnością cechów rzemieślniczych – tłumaczy P. Kaplita. W zbiorach jarosławskiego muzeum przechowywana jest unikatowa XVII-wieczna skrzynia cechu rzeźników, zdobiona malowidłami o tematyce sakralnej oraz zwieńczona rzeźbą leżącego lwa. Te wyjątkowe obiekty musiały być przechowywane w magazynie, po konserwacji staną się ozdobą wystawy stałej jarosławskiego muzeum.
erka