Windy na dworcu PKP jeszcze w tym roku

Date:

Na stacji PKP w Jarosławiu rozpoczęły się prace obejmujące budowę wind. Nowe windy zastąpią wykorzystywane obecnie platformy przyporęczowe, które są obsługiwane jedynie po wcześniejszym zgłoszeniu.

 

– To zadanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 3,7 mln zł, finansowane ze środków budżetowych – informuje Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dzięki tej inwestycji podróżni wygodniej dostaną się do pociągów.

– Nowe urządzenia będą pomocne, zwłaszcza dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się – podkreśla D. Szalacha.

Do tej pory, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły skorzystać ze znajdujących się na dworcu platform, jednak fakt ten musiały zgłaszać z co najmniej kilkudziesięciogodzinnym wyprzedzeniem. Wówczas na dworcu znajdowała się osoba, która te platformy obsługiwała. Jeśli takiego zgłoszenia nie było, osoba na wózku inwalidzkim musiała radzić sobie sama. W takim przypadku zdana była na pomoc rodziny lub obcych jej osób. Tego typu problemy niejednokrotnie zgłaszali nam nasi Czytelnicy. Miejmy nadzieję, że po zrealizowaniu inwestycji nie będą one się już pojawiać.

Lokalizację wind zaplanowano przy budynku dworca oraz na peronie drugim – wyspowym. Ponadto, przewidziano wykonanie nowych poręczy – dwupochwytowych oraz informacje w alfabecie Braille’a i system oznakowania dotykowego. Wprowadzane udogodnienia pomogą osobom niedowidzącym i słabo widzącym.

 

Roboty już trwają

Początkowe roboty polegają na rozbiórce części nawierzchni schodów w przejściu pod torami. Przygotowany został także materiał do zabezpieczenia wykopów pod przyszłe szyby windowe oraz zbrojenie do konstrukcji szybów.

Nie ulega wątpliwości, że budowa wind znacznie przyczyni się do poprawy komfortu podróżnych.

– Zrealizowanie prac planowane jest na koniec października bieżącego roku – mówi D. Szalacha.

Zadanie inwestycyjne PLK – Budowa dźwigów osobowych w przejściu pod torami w stacji Jarosław, realizowane jest w ramach projektu pn.: „Przebudowa infrastruktury obsługi podróżnych na stacjach i przystankach etap II”.

 

EK

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...