Wirtualny “Spacer po Jarosławiu”

Date:

W której z jarosławskich aptek można zobaczyć 150-letnie popiersie Sokratesa? Skąd w Jarosławiu w XIX wieku wyruszały dyliżanse pocztowe? Które kamienice wciąż zdobią niezwykłe secesyjne malowidła? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z cyklu filmów „Spacer po Jarosławiu” na kanale Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich w serwisie YouTube. W najbliższych dniach pojawi się kolejny odcinek o historii straży ogniowych i pożarnych w Jarosławiu.

 

Każdy odcinek programu opowiada o wybranym miejscu na mapie Jarosławia przełomu XIX i XX wieku. Z filmów można dowiedzieć się, jak zmieniło się miasto przez ostatnie 120 lat i poznać różne ciekawostki o jarosławskich zabytkach. Na nagraniach można podejrzeć także miejsca, do których zwykle nie ma wstępu, takie jak wnętrza zabytkowych kamienic czy zakamarki muzealnych magazynów.

 

Od momentu publikacji pierwszego odcinka, filmy cieszą się ogromnym zainteresowaniem w serwisie YouTube oraz mediach społecznościowych. Skala tej reakcji zaskoczyła nawet samych muzealników. – Bardzo się cieszymy z tak entuzjastycznego przyjęcia naszych filmów. Mam nadzieję, że uda nam się dotrzeć do jak największego grona mieszkańców i miłośników Jarosławia, którzy często nie zdają sobie sprawy, jakie skarby mają tuż przed oczami – mówi Konrad Sawiński, dyrektor jarosławskiego muzeum.

Pomysł na cykl zrodził się podczas przygotowywania wystawy czasowej „Pozdrowienie z Jarosławia”, która opowiada o mieście w ostatnich latach zaboru austriackiego. Koordynatorem projektu jest Piotr Kaplita.

opr. erka/ Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...