Woda nadal kiepska

Date:

ŚWIĘTONIOWA, CHAŁUPKI, GORLICZYNA: Mieszkańcy wyżej wymienionych miejscowości nadal nie mogą swobodnie korzystać z wody w swoich kranach. Od ponad miesiąca zawiera ona zbyt dużo manganu i nadaje się co najwyżej do celów sanitarnych.

 

Ludzie, którym przyszło mierzyć się z tą sytuacją, mają już dość. Dość dźwigania butelkowanej wody, dość wysypek na skórze, wreszcie dość patrzenia na lejącą się z kranów brązowawą ciecz.

To trwa już ponad miesiąc. Tu mieszkają i osoby starsze, i te z małymi dziećmi. Ile jeszcze to potrwa? – pyta telefonująca do naszej Redakcji mieszkanka Chałupek.

Kobieta uważa też, że mieszkańcy mogli być lepiej informowani o sytuacji. Z lakonicznych komunikatów o tym, że woda jest warunkowo zdatna do użycia, nie za wiele dla nich wynikało. Nadal nie wiedzą, ile to jeszcze potrwa, choć próbują dodzwonić się do Zakładu Gospodarki Komunalnej przy Gminie Przeworsk. Część z nich, w desperacji, dzwoniła również do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, która odpowiada m.in. za jakość wody w mieście Przeworsk.

Ostatni (z 23 października) komunikat Powiatowego Inspektora Sanitarnego z Przeworsku potwierdza, że woda z wodociągu „Świętoniowa” nadal nie nadaje się do spożycia, a zawartość manganu przekracza dopuszczalne normy. Niewielkim pocieszeniem może być fakt, że z komunikatu na komunikat zawartość ta jest coraz niższa i powoli zbliża się do dopuszczalnej. Obecnie woda może być jedynie wykorzystywana do celów sanitarno-epidemiologicznych, tj. mycia ciała, zębów, kąpieli, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń i spłukiwania ubikacji.

Nadal obowiązują nakazy nałożone na ZGK przy Gminie Przeworsk w zakresie zapewnienia odbiorcom do spożycia wodę wodociągową dobrej jakości z innego źródła lub wodę konfekcjonowaną, wykonania działań naprawczych w celu wyeliminowania ponadnormatywnego zanieczyszczenia wody manganem i doprowadzenia jakości wody do wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia – pisze w komunikacie Ryszard Trelka, Powiatowy Inspektor Sanitarny z Przeworsku.

Do sprawy jeszcze powrócimy.

 

DP


Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...