„Wolna Polska składa dziś hołd swoim zabitym córkom i synom”

Date:

11 lipca br. obchodziliśmy 78. rocznicę Krwawej Niedzieli. W tym dniu ukraińscy nacjonaliści napadli w Wołyniu na 99 polskich miejscowości mordując tysiące Polaków w bestialski sposób, w tym małe dzieci, kobiety i osoby starsze. Oddziały UPA przeprowadziły skoordynowane i brutalne uderzenie na zamieszkane przez polską ludność wioski.  

 

W dniu 10 lipca br. w Wiązownicy przy tablicy upamiętniającej spalenie i zamordowanie mieszkańców wsi Wiązownica i okolicznych miejscowości przez OUN-UPA oddano cześć ofiarom tej zbrodni. Proboszcz parafii Wiązownica ks. Adam Rejman odmówił modlitwę w intencji poległych. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych oraz samorządowych: senator RP – Mieczysław Golba, dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Teresy Pamuły – Anna Rutkowska, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego – Anna Huk, wicestarosta jarosławski – Mariusz Trojak, członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego – Marek Sobolewski, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Powiatu Jarosławskiego – Andrzej Magdziak, wójt Gminy Chłopice – Andrzej Homa, a także przewodniczący Komitetu Budowy Tablicy – Tadeusz Płachetko.

Pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa złożono kwiaty, zapalono znicze oraz odmówiono modlitwę w intencji osób poległych tego dnia. Następnie w ciszy, skupieniu i modlitwie, zapalono znicze na miejscowym cmentarzu w Wiązownicy, gdzie spoczywają ofiary tych krwawych dni.

Rzeź Wołyńska pozostaje wciąż bolesną raną w naszej polskiej pamięci, tym bardziej, że bardzo długo była przemilczana i nieobecna. Ojczyzna nigdy nie zapomni o swoich wiernych obywatelach, zamordowanych jedynie za to, że byli Polakami. Musimy pamiętać o ludobójstwie na Wołyniu i o nim przypominać. Nie wolno nam nigdy o tym zapomnieć. Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tych, którzy zginęli. Powinniśmy czynić wszystko, aby byli oni godnie upamiętnieni.

TP

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...