Wspomnienie Prymasa Wyszyńskiego na scenie teatralnej

Date:

Swoją premierę miał spektakl „Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym”. Pokaz premierowy odbył się 13 września, na deskach Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

 

W występujące w sztuce postacie wcielili się znani aktorzy: Jerzy Zielnik – zagrał m.in. w filmach „Ziemia Obiecana” i „Awantura o Basię”, Magdalena Kuta – znana m.in. z roli Leokadii Czerepach w serialu „Ranczo”, Dorota Bzdyla – aktorka teatralna, która występowała gościnnie w serialach „Pierwsza miłość” i „Komisarz Alex”, Tomasz Drabek – wcielał się w role m.in. w serialu „Rodzinka.pl”, czy filmie „Ryś” oraz Redbad Klynstra-Komarnicki – który grał m.in. w serialu „Ojciec Mateusz”. Spektakl wyreżyserował Rafał Sawicki. Producentem jest Mateusz Dzieduszycki, który przed rozpoczęciem spektaklu zaznaczył, że nie jest to opis żywota Prymasa, a utwór dramatyczny.

Chociaż akcja rozgrywa się w latach 50 XX wieku, to trudno przeoczyć odniesienia do czasów dzisiejszych. Historia pokazuje upór i przemoc aparatu komunistycznego, który poprzez swojego agenta stara się skompromitować Prymasa. Komunistyczna Służba Bezpieczeństwa określała Prymasa Wyszyńskiego w swoich tajnych dokumentach mianem „Proroka”. Ten prześmiewczy w intencji autorów pseudonim okazał się trafnie opisywać postać Prymasa, który zdołał oprzeć się próbom złamania go, dzięki wierności Bogu.

Kilka dni przed premierą (10.09), w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu odbyła się konferencja prasowa. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, jak poinformował Mateusz Dzieduszycki, Prymas w pewnym okresie przebywał w Pałacu, i spędzał czas w pokoju, w którym miała miejsce konferencja. Producent spektaklu przywołał myśl, którą Prymas podzielił się wówczas z mieszkańcami Pałacu: „Ktokolwiek zbliży się do ciebie, niech odejdzie lepszy i radosny”. Występujący w spektaklu aktorzy przyznali na konferencji, że przygotowania do spektaklu były dla nich swoistymi rekolekcjami, oraz okazją, by zrobić coś dobrego nie tylko w sensie artystycznym, ale i duchowym. Reżyser spektaklu wyraził w trakcie konferencji nadzieję na to, by przez spektakl i osobę kardynała widz mógł odbyć podróż w głąb siebie i odnieść się przez to do czasów, w których żyjemy dzisiaj.

 

Sztuka zagości na podkarpackich scenach teatralnych łącznie 10 razy. 4 października br. zostanie wystawiona w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku. Będzie ja można podziwiać również Rzeszowie, Horyńcu Zdroju Przemyśl, Lubaczowie, Stalowej Woli oraz Strzyżowie. Wszystkie bilety zostały już wyprzedane, co jak twierdzi Mateusz Dzieduszycki, jest miarą potrzeby mówienia o prymasie i jego wartościach. Producent ma również nadzieję, że uda się w przyszłym roku powrócić ze sztuką do naszego regionu, by więcej chętnych mogło ją zobaczyć.

Jakub Rzeźnik


 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...