Wspomnienie stanu wojennego

Date:

Trzydzieści dziewięć lat temu, 13 grudnia 1981 wprowadzono na terenie Polski stan nadzwyczajny. Rocznicowe uroczystości obchodzono w regionie w różny sposób dostosowując się do obostrzeń związanych z pandemią. W Jarosławiu wspomniano ten dzień na mszy św. odprawionej w opactwie pobenedyktyńskim. Uroczystości odbyły się też pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Nabożeństwo było odprawione w intencji zamordowanych w stanie wojennym oraz zmarłych z jarosławskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych. Pod pomnikiem złożono kwiaty, a czasy przemian w Polsce udokumentowała wystawa plenerowa „Solidarność. 40 lat historii”.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego oraz przedstawiciele służb i lokalnych organizacji.

Włączono się też w organizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej kampanię społeczną „Zapal Światło Wolności”, zachęcającą do zapalenia świec – symbolicznych świateł pamięci – w urzędach i budynkach użyteczności publicznej, szkołach oraz w domach.

opr. erka, fot. UM

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...