Wspomnienie Św. Józefa Sebastiana Pelczara

Date:

W ubiegłym tygodniu, 19 stycznia, obchodzone było wspomnienie Św. Józefa Sebastiana Pelczara (1842-1924), biskupa przemyskiego w latach 1900-1924, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1882-1883, założyciela Zgromadzenia Sióstr Sercanek.

 

Biskup Pelczar wielokrotnie odwiedzał Przeworsk w związku ze sprawowanym urzędem ordynariusza diecezji. W najdonioślejsze wydarzenia obfitowała wizyta w maju 1910 r. Hierarcha spotkał się z miejscowymi władzami samorządowymi, uczniami szkół, złożył wizytę w cukrowni, siedzibach towarzystw „Sokół” i „Gwiazda” oraz szpitalu i sierocińcu prowadzonym przez siostry szarytki. Udzielił sakramentu bierzmowania trzem tysiącom wiernych, przewodniczył procesji Bożego Ciała, a w kościele OO. Bernardynów konsekrował nowy ołtarz główny, wykonany przez Antoniego Rarogiewicza w latach 1898-1900.

O bliskich relacjach hierarchy z rodziną Lubomirskich świadczy jego obecność na ślubie i weselu Heleny Lubomirskiej (1886-1939), córki Andrzeja i Eleonory, ze Stanisławem Sierakowskim (1881-1939). Wydarzenie miało miejsce 20 VII 1910 r.

Proces beatyfikacyjny zmarłego w 1924 r. biskupa rozpoczął się 30 lat po jego śmierci. Hierarcha został ogłoszony błogosławionym przez papieża Jana Pawła II w Rzeszowie (2 VI 1991). Kanonizacja biskupa Pelczara odbyła się 18 V 2003 r. w Rzymie.

Kiedy na początku lat 90. XX w. erygowano w Przeworsku nową parafię, obejmującą północną część miasta i wieś Gorliczynę, jej patronem został bp Józef Sebastian Pelczar. Parafialna świątynia przy ul. Jedności stała się tym samym pierwszym na świecie kościołem noszącym wezwanie tegoż hierarchy. W bocznym ołtarzu świątyni znajduje się kopia obrazu beatyfikacyjnego patrona.

 

Szymon Wilk

 

20 VII 1910 r. – Biskup Józef Sebastian Pelczar przed głównym wejściem do pałacu w towarzystwie Jana Mycielskiego, zarządcy Ordynacji i innych gości weselnych. Fotografia z albumu rodzinnego Lubomirskich z Przeworska, przechowywanego w Muzeum-Zamku w Łańcucie.

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...