Wszystkich Świętych i zamknięte cmentarze

Date:

– Kiedy pandemia wywraca naszą rzeczywistość do góry nogami to musimy planować nie tylko najbliższych parę dni, ale myśleć o tym, co za tydzień, za miesiąc – mówił w piątek, późnym popołudniem premier Mateusz Morawiecki oznajmiając równocześnie, że od soboty, 31 października do poniedziałku, 2 listopada cmentarze będą zamknięte.

 

Ogłoszenie nowych obostrzeń spowodowało efekt przeciwny od zamierzonego. Ludzie tłumnie ruszyli na cmentarze. W wielu miejscach ruch przed nekropoliami był porównywalny do tego, jaki zwykle miał miejsce 1 listopada. Do późnych godzin nocnych cmentarze były pełne.

Przez weekend bramy większych cmentarzy były zamknięte. Nie brakowało jednak osób, które pomimo tego, zdecydowały się pod nie przyjść. Świadczyły o tym choćby palące się znicze. Na mniejszych cmentarzach było różnie. W większości stosowano się do zaleceń, ale można było spostrzec odwiedzających.

Policjanci apelują, by po otwarciu cmentarzy nie ruszać tłumnie na cmentarz, tylko rozłożyć te wizyty w czasie.

Sprzedawcy w trudnej sytuacji

Ogłoszenie decyzji o zamknięciu cmentarzy w tak późnym czasie spowodowało, że wielu sprzedawców znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. W piątkowy wieczór w obniżonej cenie sprzedawali oni kwiaty. Na pozytywny gest wobec sprzedawców decydowali się również klienci, którzy pomimo zamkniętych cmentarzy kupowali chryzantemy. Wsparcie dla handlujących obiecał także rząd.

 

EK/DP/erka

 

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...