Wszystkich Świętych inne niż zawsze

Date:

W tym roku epidemia nieco utrudni celebrowanie dnia wszystkich świętych. Maseczki i inne wymogi bezpieczeństwa są zalecane zarówno przez rządzących jak i kościelnych hierarchów. Tradycyjnie policja zadba o bezpieczeństwo na drogach i w okolicach cmentarza.

 

Święto zmarłych to czas zadumy i refleksji. Wspominamy tych, którzy odeszli. Wśród ciemności ognie zapalonych zniczy przypominają jak nikłe i krótkie jest życie człowieka. To również napomnienie dla nas żyjących, że śmierć jest czymś powszechnym.

 

W swoim apelu Adam Szal, metropolita przemyski, prosi by wierni rozłożyli odwiedziny grobów na cały listopad. Zachęca również do przestrzegania zaleceń sanitarnych. Podaje, że msze na cmentarzach mogą się odbywać. Na uroczystościach w kaplicach cmentarnych obowiązują takie same obostrzenia jak w kościołach.

 

Jak co roku w okolicy Starego Cmentarza w Przeworsku na ulicy Hugona Kołłątaja planowane są zmiany w organizacji ruchu. Poruszać się będzie można w jednym kierunku, wjazd od strony ul. Tysiąclecia, wyjazd od strony ul. Ignacego Krasickiego.

 

Najprawdopodobniej nie odbędzie się tradycyjna kwesta na starym cmentarzu w Jarosławiu, na utrzymanie i remont mogił. To pierwszy raz od 28 lat, gdy zbiórka się nie odbędzie. Podobnie będzie z innymi zbiórkami organizowanymi w czasie święta zmarłych.

 

Jak zwykle w tym okresie policja będzie dokonywać rutynowych kontroli kierowców i dbać o bezpieczeństwo przy cmentarzach. Należy pamiętać o nakazie zasłaniania ust i nosa i zachowaniu bezpiecznej odległości, niezastosowanie się do tych zaleceń może skutkować mandatem.

 

Dzień Wszystkich Świętych niezmiennie przyciąga liczne zastępy odwiedzających. W tym roku ruch na cmentarzach będzie zapewne mniejszy niż zwykle, jednak mając na względzie sytuację panującą w kraju, planujmy odwiedziny swoich zmarłych tak by uniknąć tłoku.

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...