Wybierz się na wycieczkę po dawnym Jarosławiu

Date:

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich organizuje ciekawą wycieczkę do miasta z przełomu XIX i XX, czyli kuratorskie zwiedzanie wystawy „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich”.

 

Zapraszamy na wyjątkową podróż w czasy minione a nieodległe. Do galicyjskiego miasta, w którym eleganccy panowie w kapeluszach brylują na corso w towarzystwie równie eleganckich pań, a w drodze do kawiarni robią zakupy u ulicznego sprzedawcy – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się 27 lutego o godz. 11. Ze względu na obowiązujące obostrzenia należy wcześniej zgłosić chęć udziału w wycieczce. Można to zrobić telefonicznie pod nr 16 621 54 37 lub mailowo: rezerwacja@muzeum-jaroslaw.pl. Koszt oprowadzania kuratorskiego jest taki sam, jak ceny biletów wstępu do muzeum (bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 5 zł).

W rolę przewodnika po Jarosławiu przełomu wieków wcieli się Zofia Kostka-Bieńkowska – starsza kustosz, wybitna historyk i regionalistka, od lat specjalizująca się w dziejach Jarosławia i regionu na przełomie XIX i XX wieku. Przybliży uczestnikom okres wielkiego ożywienia miasta, które z podupadającego miasteczka na prowincji w krótkim czasie stało się w zamożne i rozkwitające, z pięknymi kamienicami, gmachami użyteczności publicznej i licznymi szkołami.

Rozkwit nastąpił głównie dzięki ulokowaniu w mieście wojskowego garnizonu, z koszarami, kasynami, ujeżdżalnią i zakładami produkującymi na potrzeby armii austro-węgierskiej. Ta wielka rozbudowa miasta została dobrze udokumentowana dzięki pocztówkom.

erka/org.

 

 

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...