Z historii pożarnictwa:  Kalendarze strażackie

Date:

Kolekcja kalendarzy ze zbiorów Działu Historii Pożarnictwa przeworskiego muzeum liczy blisko 200 egzemplarzy. W skład kolekcji wchodzą kalendarze kieszonkowe, ścienne oraz biurkowe z lat 1910-2021.

 

Człowiek w życiu codziennym nie może obejść się bez kalendarza. Wyznacza on bieg dni, przypomina o imieninach, rocznicach, a przede wszystkim o tym, co należy zrobić w danym dniu. Kieszonkowe kalendarze strażackie miały służyć wskazówkami i pomocą w obywatelskiej służbie na polu walki z klęskami pożarowymi. Zawierały one m.in. informacje o pożarach w latach poprzednich, dane osobowe władz okręgów wojewódzkich, informacje o wyszkoleniu strażaka, opisy sprzętu strażackiego, a także reklamy i miejsce na własne notatki. Wydawane były przez Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Niektóre z nich są dzisiaj prawdziwymi perełkami, jak np. pochodzący z 1910 r. najstarszy w zbiorach przeworskiego muzeum kalendarz należący do ojca Leona Trybalskiego, Jana.

W zbiorach Działu największą kolekcję stanowią jednak kalendarze ścienne roczne jednostronne o różnych formatach, które są najpopularniejszym rodzajem kalendarzy. Zawierają spis dni całego roku z podziałem na tygodnie, miesiące oraz oznaczenie świąt. Pochodzą z lat 1962-2021.

 

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa

Muzeum w Przeworsku

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...