Zabytkowy pałacyk odzyskał blask

Date:

Pochodzący z XIX w. pałacyk Górskich herbu Szeliga pełniący obecnie funkcję siedziby Urzędu Gminy w Roźwienicy został po 40 latach czekania odnowiony. Zmodernizowano także jego wnętrza z zachowaniem wymogów konserwatorskich.

 

Całość prac kosztowała około 2,5 mln zł. W tej kwocie zwiera się wymiana więźby dachowej i samego dachu, przebudowa poddasza, wymiana okien oraz części drzwi, a także wszystkich instalacji wewnętrznych. Wykonano termomodernizację. Pałacyk zyskał również nową elewację nawiązującą kolorystycznie do barw, jakie budynek miał pierwotnie. – Potrzebujemy jeszcze około 1,5 mln zł na przywrócenie wnętrz pałacu do stanu korespondującego z jego zabytkowym wyglądem, a jednocześnie spełniających warunki urzędu. Chodzi głównie o meble i wystrój pomieszczeń – mówi Tomasz Kotliński, wójt gminy Roźwienica.

Wójt przyznaje, że siedziba gminy od dawna wymagała remontu, ale zawsze były pilniejsze potrzeby oraz inwestycje skierowane bezpośrednio w stronę poprawy warunków życia mieszkańców. Kilkanaście lat temu osuszono tylko i odizolowano fundamenty. Przygotowania do gruntownego remontu rozpoczęły się od złożenia wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie prac termomodernizacyjnych. Rozpatrywanie trwało dwa lata, ale w końcu gmina otrzymała około 600 tys. zł wsparcia. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków dodał 70 tys. zł na wykonanie zewnętrznej elewacji. Resztę pieniędzy gmina zabezpieczyła w swoim budżecie. Prace trwały dwa lata, ale efekt jest zauważalny. Wójt przyznaje, że jest zadowolony z końcowego rezultatu remontu. Zwraca uwagę, że drzwi wejściowe do pałacyku są niewygodne dla przechodzących, ale tu zaważyły uwarunkowania konserwatorskie nakazujące pozostawienie wejścia w formie pierwotnej.

Pałacyk utrzymany wcześniej w barwach szaro-różowych wrócił do elewacji nawiązującej do tej, jaką miał w czasie, gdy był częścią majątku ziemskiego. Otaczający go park został przed kilkoma laty odrestaurowany. Dziś dwór Górskich w Roźwienicy, bo pod taką nazwą znajdziemy go w publikacjach, wyróżnia się swoją architekturą i odświeżonymi barwami w centrum parku.

erka

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...