Zamki, pałace, dwory w powiecie jarosławskim: Dwór w Roźwienicy

Date:

W okresie staropolskim wieś należała do dóbr królewskich. Z końcem XIX wieku pośrodku wsi wybudowano duży murowany dwór. W skład zespołu z tego samego okresu wchodzą oficyna i budynek folwarczny. Układ komunikacyjny zachował się w miarę czytelnie. Są to dwa wjazdy, jeden główny od strony drogi prowadzącej pod dwór, drugi w kierunku folwarku.

Ostatnimi użytkownikami dworu byli Górscy, herbu Szeliga, którzy mieszkali tu do 1946 roku. Wnętrze cechowało bogate wyposażenie: meble, biblioteka, kolekcje obrazów. Wszystko to uległo zniszczeniu podczas II wojny światowej. Dwór został odnowiony w latach 1975- 1980, obecnie jest siedzibą władz gminy. W najbliższym otoczeniu dworu zachowane są najstarsze geometryczne ogrody, pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku. Ogrody krajobrazowe, dominujące obecnie w całym układzie przestrzennym pochodzą z początku XIX wieku.

Na osi frontowej dworu znajduje się rozległa łąka kwiatowa. Zbiorowiska roślinne maja charakter zwartych, wysokich drzewostanów. Składają się głównie z dębu, brzozy, lipy, jesionu i buka. Najbliżej dworu rosną: dąb błotny, cyprysiki, żywotniki, platany, iglicznia trójcierniowa, orzechy czarne i sosny wejmutki. Są też prastare lipy i topole białe. Oprócz dworu do obiektów zabytkowych w Roźwienicy należy murowana kapliczka z XIX wieku, ochronka, obecnie kaplica z XIX wieku, przebudowana w latach 80 XX wieku, dawna szkoła z XIX wieku, obecnie sala gimnastyczna.

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...