Zapłacimy za parkowanie?

Date:

PRZEWORSK: Znamy już wyniki przeprowadzonych w październiku przez Urząd Miasta konsultacji dotyczących utworzenia strefy płatnego parkowania na rynku i w jego okolicach. Jeśli Rada Miejska przyjmie stosowną uchwałę, już wkrótce łatwiej będzie nam znaleźć miejsce parkingowe, ale będziemy musieli wnieść za nie opłatę.

 

Konsultacje trwały od 8 do 22 października i miały formę ankiety internetowej. Przypomnijmy, że strefa płatnego parkowania miałaby objąć następujące ulice: Rynek, Bernardyńska, Kazimierzowska, Kilińskiego, Kościelna, Piłsudskiego, Mickiewicza, Krótka, Św. Jana oraz Ks. Ablewicza. Pozwoliłoby to na uregulowanie kwestii nadmiernej liczby parkujących w tej okolicy aut i zwiększenie ich rotacji, co w konsekwencji miałoby ułatwić życie kierowcom.

W konsultacjach wzięło udział 687 osób, z których 563 zadeklarowało się jako mieszkańcy Przeworska. Zdecydowana większość z biorących udział w ankiecie uznała, że problem niedoboru miejsc parkingowych w centrum Przeworska jest bardzo duży (ponad 68% osób biorących udział w konsultacjach). Pozostałe niecałe 32% uznało problem z parkowaniem za duży, średni lub mały – niezależnie od jego skali jednak wszyscy głosujący uznali, że problem ten istnieje. Za wprowadzeniem strefy płatnego parkowania w obrębie rynku opowiedziało się blisko 81% ankietowanych. Na tę odpowiedź nie miało znacząco wpływu kryterium zamieszkania – podobny procent odpowiedzi „za” był wśród mieszkańców miasta, jak i osób spoza Przeworska. W pytaniu dotyczącym proponowanych godzin, w których parkowanie miałoby być płatne, większość wybrała przedział czasowy od 8.00 do 16.00 (43,7%) oraz 7.00-15.00 (33,3%). Godziny 8.00-17.00 oraz 8.00-18.00 znalazły akceptację wśród odpowiednio 17,2% i 5,8% osób. W ankiecie przedstawiono też proponowane wysokości opłat za parkowanie, wynoszące: do pół godziny – 1 zł, za pierwszą godzinę – 2 zł, za drugą godzinę – 2,40 zł, za trzecią godzinę – 2,80 zł oraz za każdą kolejną godzinę – 2 zł. Dla 15% ankietowanych ceny te były zbyt wysokie. 67,8% badanych uznało, że są odpowiednie, natomiast 17% odpowiedziało, że ceny są zbyt niskie by wywołać oczekiwane zmiany, czyli zwiększyć rotację pojazdów. Za wprowadzeniem opłaty abonamentowej dla przedsiębiorców i mieszkańców strefy było 56,9% respondentów. Przeciw było 24,9%, a 18,2% nie miało w tej kwestii zdania. W ankiecie pytano też o wybór sposobu płatności za parkowanie (można było udzielić kilku odpowiedzi). Za najwygodniejszą formę płatności respondenci uznali parkometr (przy użyciu monet lub karty płatniczej) – 527 odpowiedzi. Parkometr lub telefon komórkowy uzyskał 321 głosów, aplikacja telefoniczna – 259, a inkasent – 74 głosy.

 

Polityka parkingowa nie jest łatwym tematem, często budzi wiele emocji wśród lokalnego społeczeństwa. Należy zaznaczyć, że wyniki ankiety nie są wynikiem głosowania za wprowadzeniem lub odrzuceniem pomysłu płatnego parkowania. Są jedynie głosem doradczym mieszkańców oraz innych osób, dla których proponowane zmiany będą miały znaczenie w życiu codziennym. Przeprowadzone konsultacje pokazały, że większość biorących w nich udział dostrzega problem dostatecznego braku miejsc parkingowych i jest za wprowadzeniem proponowanych rozwiązań.

 

Jak informuje Urząd Miasta Przeworska, wprowadzenie strefy płatnego parkowania planowane jest w połowie 2022 r. Decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta Przeworska.

 

DP

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...