Zaskakujące odkrycie

Date:

Ok. dwóch tygodni temu, podczas prac związanych z budową trasy energetycznej, pracownicy natrafili na cenne z punktu widzenia historii, pozostałości dawnych kultur.

 

Co najciekawsze, artefakty nie znajdowały się głęboko.

Materiał pozyskany został z tzw. jamy trapezowatej. Natrafiliśmy na nią podczas prac związanych z budową trasy energetycznej. Pierwsze materiały odsłoniły się zaraz po usunięciu warstwy humusu, na głębokości zaledwie 30 cm pod powierzchnią. Kolejne odkrywały się do głębokości 160 cm – opowiada Ewa Kędzierska, archeolog pracujący na miejscu.

Wśród artefaktów są głównie fragmenty ceramiki, jest ich kilkadziesiąt. Oprócz tego odkryto też dwa narzędzia z obsydianu (szkła wulkanicznego, którego najbliższa wychodnia znajduje się na Węgrzech), trzy narzędzia z krzemienia oraz fragment poroża jelenia, z którego zapewne wyrabiano ozdoby.

Tuż po odkryciu nie można ze stuprocentową pewnością określić pochodzenia znalezionych przedmiotów, można mieć zaledwie przypuszczenia. Zabytki najpierw trzeba wymyć i wysuszyć żeby konkretnie coś o nich powiedzieć.

W tym przypadku nie było to łatwe, ze względu na rodzaj ornamentu, po którym określamy chronologię ceramiki i przypisujemy do odpowiedniej kultury. Okazało się, że są to naczynia z okresu neolitu, ale cyklu lendzielsko-polgarskiego, który na naszych terenach reprezentowany jest przez kulturę malicką. To dla nas niemała niespodzianka, tym bardziej, że na pozostałości tych kultur nie napotykamy się często na naszym terenie – wyjaśnia E. Kędzierska.

Na razie prace związane z budową trasy w miejscu odkrycia zostały wstrzymane. Kontynuowane będą natomiast poszukiwania archeologiczne. Niewykluczone więc, że ziemia odkryje kolejne swoje tajemnice.

DP

 

Czytaj w papierowym wydaniu

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...