Zawody strażackie dawniej

Date:

Pierwsze Powiatowe Zawody Strażackie w Przeworsku odbyły się w 1954 r. na Pastewniku. Organizatorem tych zawodów był Komendant Powiatowy Straży Pożarnych w Przeworsku, podporucznik pożarnictwa, Józef Ryzner. Zawody odbyły się w oparciu o regulamin zawodów strażackich dla OSP wydany przez Komendę Główną Straży Pożarnych.

 

W zawodach udział wzięła OSP Przeworsk, która już w tym czasie posiadała samochód gaśniczy oraz: OSP Białoboki, Chałupki, Gać, Gniewczyna Łańcucka, Kańczuga, Maćkówka, Rączyna, Rozbórz, Siedleczka, Sietesz, Tryńcza i Zalesie. Pozostałe OSP z terenu powiatu były w stanie organizacji lub pozostawały w stanie słabszej działalności pod względem organizacyjnym i szkoleniowym.

OSP Przeworsk na Międzynarodowych Zawodach Strażackich w Austrii, 1969 r./ fot. zbiory muzeum

Od 1954 r. Zawody Powiatowe odbywały się corocznie, początkowo tylko w Przeworsku, a od 1960 r. także w innych miejscowościach powiatu. Z biegiem czasu ranga Zawodów Powiatowych wzrosła, kiedy to Wojewódzka Komenda Straży Pożarnych powołała najlepszych strażaków z powiatu na Wojewódzkie Zawody Strażackie. Ciężka praca i wysiłek strażaków zaowocował później startami w zawodach krajowych i zagranicznych, gdzie już brały udział najwybitniejsze jednostki strażackie danego kraju.

W powiecie przeworskim to Straż Pożarna z Przeworska i Gaci często zajmowała wysokie miejsca uczestnicząc w zawodach strażackich, nie tylko gminnych czy powiatowych, ale także wojewódzkich, krajowych czy zagranicznych m.in. we Wrocławiu (1968 r.), Krakowie (1972 r.), a nawet Austrii – III miejsce dla OSP Przeworsk w 1969 r., czy dawnej Czechosłowacji – III miejsce dla OSP Gać w 1973 r.

Zawody strażackie (sportowo – pożarnicze) w naszym kraju mają długoletnią tradycję i cieszą się ogromną popularnością wśród szeregów strażackich do dnia dzisiejszego.

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku

 

Czytaj w papierowym wydaniu

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...