Ze zbiorów Muzeum Dzieduszyckich: Rzeźba Ateny Giustiniani

Date:

Magdalena z Dzieduszyckich Morska była wielką miłośniczką podróży. W swoim życiu odbyła wiele zagranicznych wyjazdów do europejskich państw: min. do Belgii, Holandii, Londynu czy Paryża.

 

Ważne miejsce na mapie wojaży zajmowały Włochy. Magdalena Morska Rzym zwiedziła wraz z mężem Ignacym po raz pierwszy już w końcu XVIII wieku, a latem 1842 roku odbyła kilkumiesięczną podróż zatrzymując się wielu włoskich miastach. Podróże dostarczały hrabinie wiele wrażeń i nowych pomysłów w udoskonaleniu ogrodu i upiększaniu wnętrz pałacowych. Przywoziła z nich pamiątki a także dzieła sztuki, które do dziś zdobią wnętrza zarzeckiego pałacu.

Jednym z nich jest alabastrowa rzeźba Ateny Giustiniani, która jak za czasów Magdaleny stoi w Salonie Słonecznikowym Muzeum w Zarzeczu. Posąg będący kopią greckiej rzeźby Ateny Pallas z brązu z początku IV wieku p.n.e. odkryto w Rzymie w XVIII w. Trafiła do galerii sztuki włoskiego bankiera i kolekcjonera sztuki Vincenzo Giustinianiego, od którego nazwiska otrzymała przydomek.

 

Źródło: Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

Fot. H.Górecki, K.Szarek

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...