Zjeżdżaj z drogi dla rowerów

Date:

Do tej pory strażnicy miejscy i policjanci upominali parkujących na różowej, oznaczonej symbolem roweru, części przy chodniku ul. Kraszewskiego w Jarosławiu informując kierowców, że tak nie wolno. Wraz z zaplanowanym na poniedziałek, 24 października oddaniem przebudowanej ulicy do użytku mogą pojawić się mandaty. Ukarany może zostać także przechodzień idący ścieżką przeznaczona dla rowerów.

 

Zakończył się remont ul. Kraszewskiego w Jarosławiu ale jeszcze przed oddaniem drogi można było spotkać patrole złożone z policjantów i strażników miejskich. Funkcjonariusze pouczali, jak należy korzystać z drogi przeznaczonej dla rowerów, która powstała wzdłuż ulicy. Niestety, jak mówili mundurowi, znaczna ilość pieszych i kierowców nie bardzo wie, jakie zasady obowiązują na takich drogach. Może dlatego, że ścieżek rowerowych jak na lekarstwo, a centrum Jarosławia jest to pierwszy odcinek.

– Edukujemy, upominamy oraz przypominamy przepisy ruchu drogowego obowiązujące na drogach przeznaczonych dla rowerów. Niestety zdarzają się kierowcy, którzy niezbyt orientują się w części przepisów ruchu drogowego związanych z ruchem rowerów – wyjaśniał Witold Ilić, komendant Straży Miejskiej w Jarosławiu. Z wyjaśnień komendanta wynika, że kierowcy wykorzystują szeroki chodnik do parkowania nie zwracając uwagi, iż jego część stanowi droga dla rowerów, na której nie wolno się zatrzymywać. – Zdajemy sobie sprawę, że korzystający z gabinetów lekarskich chcą zaparkować jak najbliżej, ale przepisy należy respektować – mówi W. Ilić.

 

Droga rowerowa tylko dla rowerów

O tym, że wzdłuż ul. Kraszewskiego równolegle do chodnika biegnie droga rowerowa informują znaki. Przepisy ruchu drogowego zabraniają poruszania się po niej samochodom, ale też pieszym. Prawo jasno określa, że zabrania się zatrzymania pojazdu na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru. Zatrzymanie się na ścieżce rowerowej jest więc wykroczeniem. Grozi za nie mandat w wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny.

Po ścieżce rowerowej nie wolno także chodzić. Zmiany wprowadzone w prawie o ruchu drogowym we wrześniu tego roku mówią, że droga dla rowerów jest dla pieszego tym, czym jezdnia albo torowisko. Nie wolno po niej spacerować, a przekraczać należy co do zasady w wyznaczonych miejscach. Wykorzystanie ścieżki rowerowej jako chodnik jest wykroczeniem karanym mandatem. Przejście przez nią jest możliwe na odpowiednio wyznaczonych przejściach, a jeśli ich nie ma, to z zachowaniem ostrożności, prostopadle do osi ścieżki i ustępując pierwszeństwa pojazdom.

 

Ścieżką wzdłuż ul. Kraszewskiego nie popędzisz

Droga dla rowerów biegnie prawa stroną ul. Kraszewskiego patrząc od centrum. Jest między jezdnią a chodnikiem. Przecinają ją przejścia dla pieszych, które rządzą się swoimi prawami. Dojeżdżający do nich rowerzysta ma obowiązek zwolnić i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście. Jest ich sporo, więc kierujący jednośladem musi być dodatkowo czujny, bo nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście wiąże się z 1500 zł mandatem i 10 punktami karnymi.

Kierowcy pojazdów samochodowych powinni wystrzegać się wjeżdżania na drogę dla rowerów, a piesi wchodzenia na nią. Nawet chwilowe zatrzymanie auta w jej obrębie jest niedopuszczalne.

erka

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...