Znane osoby związane z Jarosławiem: Adam Gruca- słynny profesor i chirurg ortopeda

Date:

Asam Gruca urodził się 2 grudnia 1893 roku w Końskiej Ulicy, przysiółka Majdanu Sieniawskiego. Szkołę ludową ukończył w Sieniawie. Następnie uczęszczał do gimnazjum w Jarosławiu, gdzie był redaktorem gazetki „Ojczyzna, Nauka, Cnota”.

 

Po ukończeniu gimnazjum wstąpił na Wydział Lekarski Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W okresie I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej. W 1921 roku został mianowany porucznikiem lekarzem wojsk polskich. W rok później otrzymał tytuł doktora wszechnauk lekarskich. W 1938 roku został mianowany profesorem w zakresie ortopedii.

W okresie II wojny światowej pracował we Lwowie. Oprócz krótkiego pobytu w Krakowie, jego życie do końca było związane z Warszawą, gdzie stworzył słynną polską szkołę ortopedyczną. Był inicjatorem budowy nowoczesnej kliniki ortopedycznej. W 1945 roku objął posadę profesora zwyczajnego Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie Akademii Medycznej w tym samym mieście. Był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem kilkuset prac naukowych z zakresu ortopedii oraz pomysłodawcą stołu ortopedycznego i innych narzędzi do ortopedii. Był nauczycielem i wychowawcą wielu znakomitych ortopedów.

Pomimo ogromu pracy zawodowej znajdował czas na utrzymanie związku z rodzinnymi stronami. W 1977 roku wziął udział jako członek Komitetu Honorowego w obchodach V wieków i 75 lat szpitalnictwa w Jarosławiu. Zmarł 3 czerwca 1983 roku, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Nad mogiłą światowej sławy ortopedy przemawiał doc. dr Stanisław Sobocki z Jarosławia, żegnając Go słowami: „Jego postać jako człowieka o nieprzeciętnym życiorysie i talentach, który całe swe życie poświęcił w służbie ludziom, w walce z chorobą i kalectwem, pozostaje wzorem jako szlachetnego i niestrudzonego lekarza”. Dla upamiętnienia związku znanego w świecie twórcy polskiej szkoły chirurgii ortopedycznej z Jarosławiem, nadano jednej z ulic miasta nazwę profesora Adama Grucy.

 

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...