Żywa lekcja historii

Date:

W ubiegłym tygodniu w Przeworsku miało miejsce niezwykłe spotkanie z ostatnim żyjącym żołnierzem Armii Krajowej kompanii Narol.

 

Spotkanie odbyło się 14 marca z inicjatywy Stowarzyszenia Patriotycznego „Miłość&Honor Lokalny Patriotyzm” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Przeworsku oraz wsparciem Koła Narol Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku młodzi ludzie mieli okazję poznać porucznika Władysława Wolańczyka, ostatniego żyjącego żołnierza Armii Krajowej kompanii Narol. W „Żywej lekcji historii” wzięła udział młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku oraz Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu.

Zebrani usłyszeli wspomnienia 98-letniego porucznika z Narola z okresu okupacji hitlerowskiej, walki z Sowietami oraz bandami UPA na swoim rodzinnym terenie. Trwające ponad 45 minut spotkanie zakończyło się przesłaniem dla młodych ludzi, aby pamiętali, że ich dziadkowie i rodacy walczyli za wolność, abyśmy dzisiaj, czuli się bezpiecznie w niepodległej Ojczyźnie.

 

DP/fot. Marcin Walawender

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...