Żywa lekcja historii

Date:

W niecodziennej oprawie sal kinowych ,,Kina na biegunach” w Galerii Stara Ujeżdżalnia odbyła się ,,Żywa lekcja historii” zorganizowana przez nauczycielki historii z Zespołu Szkół Innowacyjnych.

 

„Żywa lekcja historii” odbyła się z inicjatywy Joanny Bojarskiej i Grażyny Gamracy. Na ich zaproszenie do Jarosławia przyjechali wyjątkowi goście: Stanisław Wnorowski, prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział w Rzeszowie i Franciszek Batory, świadek historii, brat majora Józefa Batorego-członka IV Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość, zamordowanego 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim.

Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewaniem hymnu. Uczestników spotkania powitał Łukasz Piś, dyrektor Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu. Zaproszeni goście opowiedzieli niezwykle poruszające historie. – Pan Stanisław (syn Alicji Wnorowskiej-bohaterki z Przemyśla, która została aresztowana przez UB) przyszedł na świat w więziennej celi 22 kwietnia 1947 r. Z kolei pan Franciszek, był świadkiem procesu, w którym skazano jego brata i żołnierzy IV Zarządu WiN. W pięknych słowach zwrócił się on do młodzieży z prośbą o budowanie w sercu najtrwalszego pomnika pamięci wszystkich Żołnierzy Niezłomnych – mówią organizatorzy tego wydarzenia.

Młodzież z ZSI w podziękowaniu za to spotkanie przygotowała akademię, podczas której przypomniano fragmenty listów, słowa roty żołnierzy Armii Krajowej i pieśni o Żołnierzach Niezłomnych.

 

Opr. EK

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...