Kronika na dziesięciolecie

Date:

W Rudołowicach od ponad dziesięciu lat prężnie działa Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Pod koniec ubiegłego roku z okazji dziesięciolecia jego istnienia wydana została kronika dokumentująca fragment historii tej małej ojczyzny.

 

Inicjatorkami powstania kroniki były założycielki Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Rudołowicach – Krzysztofa Piestrak i Irena Krupa, która od początku pełni w nim funkcję prezesa. Kobiety postanowiły w ten sposób uczcić dziesięć lat działalności na rzecz Kościoła i swojej miejscowości. W tym czasie odział udanie współpracował nie tylko z proboszczem i mieszkańcami, ale i innymi grupami działającymi we wsi, takimi jak Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic. Jak opowiadają K. Piestrak i I. Krupa, zebranie dokumentacji nie przysporzyło większych problemów, ponieważ od lat oddział prowadzi archiwum, w którym odnaleźć można zarówno relacje z udziału w wydarzeniach krajowych i regionalnych, jak i zapiski o inicjatywach lokalnych, a nawet drobne, z pozoru mało znaczące pamiątki, np. podziękowania za makulaturę przekazaną na rzecz dzieł misyjnych. Trudności pojawiły się nieco później.

Miałyśmy chęć napisania kroniki, ale nie znałyśmy warsztatu pisarskiego. Zrządzeniem losu po pół roku samodzielnych prób znalazła się osoba, która bezinteresownie podjęła się profesjonalnego zredagowania kroniki – wspomina Krzysztofa Piestrak.

W trakcie realizacji zadania nie raz pojawiały się też wątpliwości. Ale i na nie znalazła się rada.

Balsamem na nie był list, który otrzymałam od abpa. Józefa Michalika. Przekazane w nim słowa utwierdziły nas w słuszności naszego działania – dopowiada Irena Krupa.

Koniec końców kronikę udało się wydać w nakładzie pięciuset egzemplarzy. Na przeszkodzie nie stanęła ani pandemia, ani szybko rosnące ceny papieru i usług poligraficznych. Wszystko dzięki ludziom dobrej woli, którzy zechcieli wesprzeć inicjatywę. Z pomocą przyszli także minister Anna Schmidt i senator Mieczysław Golba oraz wójt Gminy Roźwienica, Tomasz Kotliński. Dzięki temu podczas uroczystości 10-lecia istnienia Oddziału wszyscy mogli cieszyć się wydaną kroniką, która nie tylko dokumentuje działalność rudołowickiego POAK, ale stanowi też promocję dla miejscowości. Jak zapewniła A. Schmidt, jeden z egzemplarzy trafi nawet do sejmowej biblioteki.

 

Osoby, które zainteresowane są nabyciem kroniki mogą kontaktować się z rudołowickim Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej pod nr tel.: 727-796-999.

 

Opr. DP/fot. Facebook Anny Schmidt

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...