Pochodzący z Przeworska naukowiec znalazł się w gronie najmłodszych profesorów w kraju – nominację otrzymał w wieku zaledwie 36 lat. Jest drugim pod względem wieku ogółem i najmłodszym profesorem nauk inżynieryjno-technicznych w Polsce.
Prof. dr hab. inż. Paweł Chmielarz w 2013 r. ukończył międzynarodowe studia doktoranckie w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie i w tym samym roku na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej uzyskał stopień naukowy doktora nauk chemicznych w dyscyplinie technologia chemiczna, specjalność technologia polimerów. Od 2014 r. zatrudniony jest w Katedrze Chemii Fizycznej na tym wydziale, a od 2021 r. jest jej kierownikiem. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk chemicznych w dyscyplinie technologia chemiczna uzyskał w 2017 r. Z kolei postanowieniem z 16 lutego 2022 r. prezydent Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.
Nie myślał o chemii
Paweł Chmielarz jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku.
– W szkole średniej nie myślałem jeszcze poważnie o chemii, bardziej interesowała mnie wtedy biologia – wspomina. Dziś specjalizuje się w dziedzinie nauk chemicznych i inżynierii chemicznej, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki i optymalizacji metod polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP) ukierunkowanych na otrzymywanie polimerów o zróżnicowanej strukturze i architekturze. Jego dorobek naukowy obejmuje 70 publikacji w czasopismach międzynarodowych z Listy Filadelfijskiej, dwa patenty w US Patent Office oraz dwa rozdziały w zagranicznych publikacjach monograficznych. Głównym osiągnięciem prof. Chmielarza są zaprezentowane w publikacjach wyniki, ważne w szczególności z punktu widzenia ich zastosowań w biomedycynie. Badania prowadzone podczas jego staży zagranicznych, m.in. w USA oraz na Politechnice Rzeszowskiej, miały istotny wkład na poznanie zjawisk fizykochemicznych mających wpływ na poznanie czynników mających kluczowe znaczenie dla szybkości polimeryzacji w tych układach i udziału reakcji ubocznych, a także dla doboru i optymalizacji odpowiednich parametrów elektrochemicznych. Wspomniane prace zostały opublikowane w prestiżowych czasopismach i wzbudziły bardzo duże zainteresowanie w świecie chemii i technologii polimerów. Na swoje prace badawcze pozyskał finansowanie m.in. ze środków Narodowego Centrum Nauki, Podkarpackiego Centrum Innowacji, Ministerstwa Nauki i Edukacji oraz ze środków europejskich.
W prestiżowym gronie
Prof. Chmielarz, choć mógłby pracować na uczelniach na całym świecie, wybrał Politechnikę Rzeszowską. Wykładał m.in. na uczelniach na Malcie, Sycylii, Mediolanie, Padwie, Konstancji, Aarhus, Krecie, Cuidad Real, São Paulo, Genui. Na swoim koncie ma m.in. nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej, Brązowy Krzyż Zasługi za działalność na rzecz rozwoju nauki, Medal Komisji Edukacji Narodowej i kilka nagród rektora Politechniki Rzeszowskiej. Jako promotor pełni opiekę nad doktorantami oraz licznymi pracami inżynierskimi i magisterskimi. Jest także inicjatorem i opiekunem naukowym utworzonego w 2019 r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej „IPSUM”. Od 2019 r. pełni funkcję przewodniczącego Oddziału Rzeszowskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego, którego celem jest popieranie rozwoju nauk chemicznych i inżynieryjno-technicznych. Jest też członkiem konsorcjum Centrum Kompetencji ,,Polygenius”, Polskiego Towarzystwa Chemicznego i American Chemical Society. Od 2019 r. prof. Chmielarz znajduje się na prestiżowej liście 2% najczęściej cytowanych uczonych i wpływowych naukowców z całego świata. Mimo tego, nie spoczywa na laurach.
– Chcę skupić się na badaniach i kształceniu innych. W świecie nauki jest jeszcze wiele do osiągnięcia – dodaje na zakończenie P. Chmielarz.
DP/fot. arch. pryw.