– Zaraza w kraju gdy pocznie grasować, Głód i powietrze lub też mór panować; Przez Walentego wzywaj Pana Boga, by oddalona była ludu trwoga – śpiewano podczas koncertu zorganizowanego przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Koncert tradycyjnych pieśni przeciw zarazie wpisujący się w obecną sytuację zorganizowano w sobotni wieczór, 21 listopada. Ze względu na pandemię był w formie on-line i można było w nim uczestniczyć poprzez łącza internetowe. Znalazły się w nim tradycyjne pieśni do świętych, którzy przez wieki dali się poznać jako obrońcy w czasach morowego powietrza. Znaleźli się w śród nich św. Roch, Walenty, Florian i Rozalia. – Gdy zaraźliwe powietrze trwało, za twą przyczyną wkrótce ustało – śpiewali artyści z Jarosławia, Przeworska i Krosna.
Ten niezwykły repertuar zebrany został przez Bartosza Gałązka, badacza i znawcę śpiewu tradycyjnego,. – Obecne okoliczności w kraju i na świecie stanowią idealną – choć nieszczęśliwą – okazję, by móc je zaśpiewać w odpowiednim kontekście i z właściwą intencją – mówią organizatorzy.
Oprócz pieśni kierowanych do Trójcy Świętej i Matki Bożej można było usłyszeć szereg utworów hagiograficznych, kierowanych do świętych patronów „od morowego powietrza”. Są pośród nich między innymi patroni Jarosławia, jak św. Mikołaj czy św. Walenty oraz święci Roch,. Florian i Sebastian, których relikwie znajdują się w słynnym ołtarzu relikwii w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu.
opr. erka/Fot. Piotr Kaplita